archiwum aktualności - kwiecień 2014

22 Kwi 2014

Krzyż Światowych Dni Młodzieży w naszym Domu

Autor: S. Marta Jagielska

22.04.2014 nasza Wspólnota przeżywała peregrynację Krzyża Światowych Dni Młodzieży, który Ojciec Święty Franciszek przekazał młodzieży polskiej w niedzielę palmową. Wraz z Krzyżem pielgrzymuje Ikona Matki Bożej – Ocalenia Ludu Rzymskiego.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży jest znany pod wieloma nazwami: Krzyż Roku Świętego, Krzyż Roku Jubileuszowego, Krzyż Pielgrzymujący lub Krzyż Młodych. Papież Jan Paweł II powierzył ten znak młodzieży, aby niosła go ze sobą po całym świecie. Odtąd, na życzenie Ojca Świętego, krzyż ŚDM po całym świecie pielgrzymuje. Był obecny podczas każdych międzynarodowych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Od 1994 roku podróżuje przez cały rok po diecezjach kraju organizującego kolejny Światowy Dzień Młodzieży. Pielgrzymka ta stanowi formę duchowego przygotowania tego kraju do przyjęcia Papieża i młodzieży z całego świata.

W 2003 roku papież Jan Paweł II podarował młodzieży drugi symbol wiary: Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani, która słynie z niezliczonych łask.

Po uroczystym, procesyjnym wniesieniu Krzyża i Ikony do kaplicy, rozpoczęło się dwugodzinne czuwanie modlitewne przygotowane przez młodzież dekanatu wieleńskiego pod kierunkiem naszych sióstr oraz wikariusza parafii w Wieleniu. Pierwszym punktem spotkania były świadectwa czworga młodych, którzy uczestniczyli w spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem na Placu Świętego Piotra w niedzielę palmową. Entuzjazm ich wiary, chęć zmiany swego życia na lepsze, ale przede wszystkim radość, która gości w ich sercach udzieliła się zgromadzonym wokół symboli ŚDM. Dalsza modlitwa przebiegała w formie adoracji. Oddaliśmy swoje życie Jezusowi Chrystusowi – Panu Życia i Śmierci wyrzekając się wszystkiego, co prowadzi do złego. Pełen życia i radości śpiew scholii pobudzał do gorliwszej modlitwy nie tylko tej cichej - w myślach, ale także poprzez gesty.

Był to czas bogaty w przemyślenia, czas pochylenia się nad własnym życiem, nad swoim krzyżem codziennym, czas modlitwy i czas podjęcia decyzji – „chcę być lepszym”.

Zdjęcia z nawiedzenia Zespołu Domów Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu przez Krzyż Światowych Dni Młodzieży znajdują się w naszej galerii.

Zapraszamy do obejrzenia

Strona 1 / 1