archiwum aktualności - kwiecień 2015

29 Kwi 2015

Rekolekcje zakonne 2015

Autor: S. Aleksandra Łojewska

29 kwietnia rozpoczęły się w naszym Domu coroczne rekolekcje zakonne . Do Wielenia zjechały się Siostry z całej Polski - również Matka Bolesława Dębska oraz Matka Maria Rokosz z Prowincji Serca Jezusowego. Przyjechała też do nas Matka Generalna Janina Kierstan oraz Matka Prowincjalna Grażyna Orłowska. Duchowym przewodnikiem tegorocznych rekolekcji był Ojciec Grzegorz Piśko – Gwardian Klasztoru Ojców Franciszkanów Konwentualnych w Elblągu. Ojciec Grzegorz w swoich konferencjach szczególnie podkreślał związek między przemianą wewnętrzną, a świadectwem, które osoby konsekrowane winny dawać światu. Odwoływał się często do nauczania Ojca Świętego Franciszka. Mówił też o konieczności nowej ewangelizacji w świecie, który odrzuca dziś Boga.

Cały Artykuł
19 Kwi 2015

Patrzę na błękitną taflę spokojnego dziś jeziora Schwedtsee. To tu spoczywają prochy zamordowanych więźniarek obozu w Ravensbrück. Czas nie zatarł historii, choć wielu chciałoby o tym zapomnieć i żyć tak, jakby nic się tu nie stało. Moje myśli uporczywie przywołują tamte dramatyczne wydarzenia i wielkie cierpienie, jakie z perspektywy 70 lat od wyzwolenia obozu nawet trudno sobie wyobrazić. Ale fakty są okrutne - to tu było więzionych 132 tysiące kobiet 27 narodowości, z których 92 tysiące zginęło. Uświadamiam sobie, że liczbowo to 15 takich miast, z jakiego przyjechałam.

Cały artykuł
19 Kwi 2015

Ravensbrück

Autor: S.Ewa Pollus, S.Marta Jagielska

19 kwietnia 2015 roku obchodzono 70 rocznicę wyzwolenia kobiecego obozu koncentracyjnego Ravensbruck - miejsca cierpienia i męczeńskiej śmierci tysięcy polskich kobiet. W obozie przebywały ponad 132 tysiące kobiet 27 narodowości, z których zginęło około 92 tysiące. Liczba samych Polek sięgała 40 tysięcy – przeżyło z nich zaledwie 8000. Więźniarkami obozu były m.in. Zofia Pociłowska, Maria Bortnowska, Karolina Lanckorońska, Wanda Półtawska, Grażyna Chrostowska, a także 44 Siostry Rodziny Maryi, w tym 20 nowicjuszek, które dopiero co wkraczały w życie zakonne. W latach 1942-1944 w Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze operacje doświadczalne prawie wyłącznie na młodych Polkach - więźniarkach politycznych -. Operacjom kostnym i mięśniowym poddano 86 więźniarek - w tym 74 Polki, po których wiele z nich mimo przeżycia, zostało kalekami.

Cały artykuł
09 Kwi 2015

Jubileusz 60 lat kapłaństwa

Autor: S. Aleksandra Łojewska

9 kwietnia uczestniczyłyśmy w pięknej rocznicy święceń kapłańskich. Nasz wieloletni spowiednik O. Feliks Chwiłkowski, Franciszkanin z Wronek obchodził tego dnia jubileusz 60 lat kapłaństwa. Wieczorem udałyśmy się do Wronek, aby złożyć życzenia Dostojnemu Jubilatowi i wziąć udział w uroczystej Eucharystii dziękczynnej za dar 60 lat kapłańskiej posługi. Tuż po przyjeździe na miejsce udałyśmy się do Czcigodnego Ojca Jubilata, by złożyć Mu najserdeczniejsze życzenia. Ojciec Feliks wyraźnie ucieszył się naszą obecnością, widać było radość i wielkie przeżycie na jego twarzy.

Cały Artykuł
05 Kwi 2015

Wielkanoc 2015

Autor: S. Ewa Pollus, S. Barbara Borowiak

Zmartwychwstania dzień!

Rozjaśnijmy twarze w radości! Obejmijmy jeden drugiego! Powiedzmy, bracia, do nienawidzących nas: „Darujmy wszystko w Zmartwychwstaniu!”. I tak zawołajmy: „Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć i będącym w grobach życie dał”.

Strona 1 / 1