archiwum aktualności - sierpień 2015

16 Sie 2015

VII PIKNIK RODZINNY

Autor: Iwona Zagozdon-Szmyt

Od siedmiu już lat Dyrekcja Zespołu Domów Pomocy Społecznej organizuje spotkania rodzinne dla Mieszkańców Domu i ich bliskich. Tegoroczny Piknik Rodzinny odbył się 16 sierpnia.

Cały rok Mieszkańcy i ich rodziny czekają z wielką niecierpliwością na to tradycyjne już wydarzenie. W tym szczególnym dniu przybywają do nas rodziny Mieszkańców ze wszystkich stron kraju.

Wiele dni przed Piknikiem rozpoczynają się przygotowania. Mieszkańcy opracowują i ćwiczą programy artystyczne, którymi pragną umilić swoim bliskim pobyt u nas, a pracownicy dbają o stronę organizacyjną. Teren naszego Domu zmienia się z tej okazji w wielobarwne miasteczko – są pięknie przygotowane i zastawione stoły oraz chroniące przed słońcem lub deszczem i przyozdobione wieloma kolorowymi balonami namioty.

W ten wyjątkowy dla wszystkich dzień od samego rana zawitała słoneczna pogoda Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, w której oprawie uczestniczyli Mieszkańcy Domu. Po Jej zakończeniu nastąpiło uroczyste otwarcie pikniku. Siostra Dyrektor Ewa Pollus oraz Zastępca Dyrektora Siostra Barbara Borowiak serdecznie powitały przybyłych gości, po czym zaprzyjaźniony zespół muzyczny Applause skoczną melodią rozpoczął zabawę. Nie mogło zabraknąć wspomnianych wyżej atrakcji. Mieszkańcy naszego Domu przy współudziale kolegów z sąsiedniego Domu Pomocy Społecznej zaprezentowali program artystyczny pod tytułem „Swaty” oraz zatańczyli taniec Country. Nasi Domownicy przygotowali i wykonali przedstawienie pod tytułem ”Czerwony Kapturek”. Część artystyczną zakończyła gościnnym występem Pani Wiktoria Jankowska, prezentując swoje umiejętności wokalne.

Tradycją był również Kiermasz, na którym można było podziwiać piękne przedmioty – rękodzieło wykonywane przez naszych Mieszkańców w ramach terapii zajęciowej w okresie całego roku. Zainteresowanie Kiermaszem było wielkie, a podziw dla wszystkich, przepięknych wytworów rąk naszych Mieszkańców i Terapeutów Zajęciowych ogromny.

Siostra Dyrektor sprawiła w tym roku wszystkim zgromadzonym piękną niespodziankę - przejażdżkę konną bryczką. Atrakcja ta wzbudziła duże zainteresowanie i wielką radość wśród przybyłych gości oraz naszych Mieszkańców.

Przygotowany do tańca plac nie pustoszał ani na chwilkę – radosne dźwięki podrywały do tańca, mimo wysokiej temperatury powietrza.

Czas jednak nie chciał się zatrzymać i nadszedł niestety czas rozstania. Siostra Dyrektor i Siostra Zastępca Dyrektora pożegnały miłych gości, podziękowały za wspólnie spędzone, miłe chwile wyrażając jednocześnie głęboką nadzieję na kolejne spotkanie za rok.

26 Sie 2015

POŚREDNICTWO MARYI

Autor: S. Ewa Pollus

To Maryja wyprosiła u Jezusa pierwszy cud, który dokonał się podczas wesela w Kanie Galilejskiej. Dlatego Kościół od najdawniejszych wieków czci Matkę Bożą jako pośredniczkę łask. Prosimy Maryję, aby przedstawiała swemu Jedynemu Synowi nasze intencje. Powszechnie znany jest obraz Jasnogórskiej Pani w Częstochowie, gdzie przybywają tłumy wiernych oddając Jej hołd i chwałę, a także prosząc o wstawiennictwo u Jezusa Chrystusa w różnorakich potrzebach.

Tak jak w Sanktuarium Jasnogórskim, tak i w Wieleniu, w kaplicy Zespołu Domów Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, gdzie znajduje się kopia słynącego łaskami obrazu, odbyły się w środę 26 sierpnia 2015 r. uroczystości odpustowe. Mszy św. Przewodniczył Biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej Damian Bryl w koncelebrze kapłanów: Kanonika Romana Poplewskiego – proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Michała Archanioła w Wieleniu, Kanonika – kapelana Andrzeja Wojciechowskiego oraz Ojców Franciszkanów: O. Feliksa Chwiałkowskiego, O. Dezyderiusza Głodowskiego.

Na uroczystość odpustową tłumnie przybyli Mieszkańcy i pracownicy Zespołu Domów oraz mieszkańcy Wielenia. Mszę św. rozpoczęła procesja z udziałem biskupa oraz kapłanów, którzy wnieśli do kaplicy relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Odtąd relikwie te spoczną na stałe w kaplicy obok relikwii św. Jana Pawła II oraz św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

„Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” – słowa Matki Bożej, które wypowiedziała w Kanie Galilejskiej, stały się mottem przewodnim homilii wygłoszonej przez Biskupa Damiana Bryla. Wezwanie odnosi się do nas, abyśmy potrafili do końca zaufać Bogu, tak jak zaufał Mu ks. Jerzy w posługiwaniu otrzymanymi darami i zawsze zgodnie z Jego wolą, kierując się pytaniem „Czy to, co teraz chcę zrobić, spodoba się Panu?”

Z tym pytaniem wierni opuszczali kaplicę, w zadumie i skupieniu wracając do swoich codziennych obowiązków.

Tymczasem ks. Biskup przed wyjazdem do Poznania, w asyście Siostry Dyrektor Ewy Pollus, udał się na poszczególne oddziały do chorych, gdzie Im błogosławił i prowadził rozmowy.

Niech w naszych sercach zrodzi się zobowiązanie: „Tak Panie, chcę zrobić wszystko cokolwiek mi powiesz”.

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: