archiwum aktualności - styczeń 2016

31 Sty 2016

Koncert kolęd

Autor: S. Barbara Borowiak

"Kto śpiewa dwa razy się modli"

Św. Augustyn

Czas Bożego Narodzenia i radosnego kolędowania nieubłaganie zbliża się ku końcowi. W naszym Domu jednak, raz jeszcze rozbrzmiały dźwięki kolęd i pastorałek. Wszystko to za sprawą chóru „Harmonia” działającego przy parafii Św. Rocha w Wieleniu, któremu przewodził ks. Grzegorz Grabowski.
W niedzielne popołudnie zebrały się w kaplicy Siostry, Ksiądz Proboszcz Marek Kapitulski wraz z rodzicami, Ksiądz Kapelan Andrzej Wojciechowski, Ojciec Grzegorz Krzyżostaniak, Mieszkańcy Domu, a także zaproszeni goście i mieszkańcy Wielenia, by wysłuchać koncertu kolęd. Chór wykonał nie tylko kolędy dobrze nam wszystkim znane, ale również utwory mniej powszechne, ale na pewno piękne i poruszające. Nie mogło też zabraknąć Słowa Bożego, które przeplatało się ze śpiewem. Za sprawą atmosfery, jaka wytworzyła się podczas koncertu, staliśmy się wszyscy jedną wielką rodziną, zebraną przy żłóbku Dzieciątka. Złączyliśmy swoje głosy i serca, by wspólnym śpiewem jeszcze raz rozbudzić w sobie radość z narodzin Boga - Człowieka.
Były tez chwile refleksji i zadumy, kiedy to zabrzmiały słowa przepięknej „Kolędy dla nieobecnych”. W wielu oczach zalśniły łzy tęsknoty na wspomnienie „pustego miejsca przy stole”.
Po pełnym emocji, radości i wzruszeń koncercie, chórzyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a później raz jeszcze wszyscy, jednym głosem zaśpiewaliśmy ostatnią kolędę.
Mamy nadzieję, że naszym Szanownym Gościom - ks. Grzegorzowi i wszystkim członkom chóru „Harmonia” było równie miło jak nam i że wspólne kolędowanie stanie się naszą tradycją.

List Chóru "Harmonia"

21 Sty 2016

Spotkanie z Wiceprzewodniczącą Fundacji Pomocy Wzajemnej „BARKA”

Autor: S. Barbara Borowiak

„Czasem tak niewiele wystarczy, aby drugi człowiek był szczęśliwy…”

21 stycznia gościliśmy w naszym Domu niezwykłą osobę - Panią Barbarę Sadowską – Wiceprzewodnicząca Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”.
W spotkaniu uczestniczyli: Siostra Przełożona Barbara Borowiak, Siostra Dyrektor Ewa Pollus i Siostra Katarzyna Piątkowska.
Pani Barbara Sadowska wraz z mężem Tomaszem w roku 1989 zapoczątkowali tworzenie wspólnot dla osób, które znalazły się w ekstremalnych sytuacjach życiowych. Głównym celem organizacji pozostaje niezmiennie pomoc w usamodzielnianiu się tych osób. Nasz gość przekazał nam wiele interesujących informacji dotyczących funkcjonowania oraz działań i metod pracy w „Barce”. Z wielką uwagą słuchaliśmy o powstawaniu w różnych miejscach Polski Centrów Integracji Społecznej oraz Spółdzielni Socjalnych, mających na celu edukację i aktywizację zawodową środowisk zaniedbanych społecznie.
Na zakończenie Siostra Dyrektor omówiła formy i metody pracy w naszym Domu, a także wymieniła się z Panią Barbarą własnymi doświadczeniami. My z kolei zaczerpnęliśmy z tego wiele cennych wskazówek, które w przyszłości pomogą nam w naszej codziennej pracy.

Ps. 9 lutego 2016r. Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka" została uchonorowana Europejską Nagrodę Obywatelską.

17 Sty 2016

Szamotulska "Wieża"

Autor: S. Barbara Borowiak

"Jak Ci dziękować Panie, żeś mi dał tak wiele, iż jestem w życiu jak gość przygodny, który został zaproszony na wesele niespodziewanie i nie odszedł głodny?"
S. Janina Kierstan (Szamotuły, 17.01.2016 r. Wręczenie szamotulskiej "Wieży")

17 stycznia kolejny już raz, władze Szamotuł osobom zasłużonym dla tego miasta, za ich wybitne osiągnięcia i rozsławianie regionu przyznały statuetkę „Wieża”.
W tym roku - co jest niezwykłym wydarzeniem w życiu naszego Zgromadzenia, statuetkę otrzymała Matka Generalna Janina Kierstan.
W serdecznej i radosnej atmosferze zimowego wieczoru przedstawiony został film ukazujący niektóre fragmenty z życia Matki. Pokazano w nim między innymi sceny z czasu, kiedy uczęszczała do Technikum Rolniczego i wiele, wiele innych. Osoby z bliskiego otoczenia Matki Generalnej, zarówno z czasów nieco odległych jak i obecnych opowiadały o współpracy z Nią, o różnych sytuacjach, w których wspólnie się znaleźli.
Matka Generalna przed powołaniem na sprawowany obecnie urząd, wiele lat mieszkała w Szamotułach. Pełniła tam funkcję Dyrektora Domu Dziennego Pobytu, Świetlicy Socjoterapeutycznej oraz Jadłodajni, przez wiele lat była Przełożona Domu, ale była również pomysłodawcą Festiwalu Piosenki Seniorów. To z Jej inicjatywy do dnia dzisiejszego stałym gościem festiwalu jest Eleni i ten szczególny dzień 17 stycznia, piosenkarka również uczciła swoim występem i ciepłymi wspomnieniami związanymi z Laureatką „Wieży”.
Matka Janina Kierstan w ciepłych słowach, bardzo wzruszona, podziękowała za to ogromne wyróżnienie, podkreślając jednocześnie znaczącą rolę, jaką w Jej życiu odegrali współpracownicy, podopieczni i wolontariusze.

Jak Ci podziękować

Galeria fotografii

O tym wydarzeniu czytaj także:
• w "Głosie Wielkopolskim" nr 14 (21.865) z dn. 19.01.2016r. "Szamotulska "Wieża" dla siostry Janiny Kierstan"
• w "Dniu Szamotulskim" ("Głos Wielkopolski") z dn. 22.01.2016r. "Szamotulska "Wieża" dla siostry Janiny Kierstan"
• w "Gazecie Szamotulskiej" nr 4 (985) z dn. 25.01.2016r. "Wieża 2016 dla matki generalnej franciszkanek"
• na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły

06 Sty 2016

Mędrcy ze wschodu

Autor: S. Katarzyna Kostecka

Mędrcy z dalekiego wschodu, których gwiazda doprowadziła do naszej kaplicy, aby mogli oddać pokłon Nowo Narodzonemu Dziecięciu, zgodnie z coroczną tradycją wyruszyli w dalszą drogę. W swojej wędrówce odwiedzili naszych Mieszkańców na wszystkich oddziałach Domu.
Ich wizyta - dary, jakie przynieśli, z serca płynące kolędy i szczere rozmowy, wywołały na twarzach naszych drogich Mieszkańców radosne uśmiechy. Barwne stroje wędrowców niezmiernie rozjaśniły i tak już szczególną atmosferę wspólnego świętowania.

Galeria fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: