archiwum aktualności - kwiecień 2016

27 Kwi 2016

Gdzie chrzest tam nadzieja

Autor: S. Aleksandra Łojewska

16 kwietnia miałyśmy okazję uczestniczyć w centralnych obchodach Jubileuszu Chrztu Polski na Stadionie INEA w Poznaniu. Około 9:30 zajęłyśmy miejsca na trybunach. O godzinie 10:00, śpiewem który poprowadzili poznańscy muzycy i chór składający się z 1050 chórzystów, rozpoczęło się wspólne świętowanie. Zgromadzeni wysłuchali świadectwa Jana Budziaszka, który poprowadził też Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Potem pałeczkę przejęli Siewcy Lednicy. Cały stadion roztańczył się w rytm radosnych pieśni na chwałę Pana . Wspólny śpiew poprowadził uczestników uroczystości do katechezy Ks. Bpa Grzegorza Rysia, który dokonał wprowadzenia do wspólnego wyznania Wiary. Swoim świadectwem życia podzielił się Lica - Robert Friedrich, a potem wszyscy mieli okazję wielbić Boga śpiewem i tańcem wraz z założoną i prowadzoną przez niego - Arką Noego. Kolejnym punktem programu było odczytanie aktu podpisanego przez siedem kościołów chrześcijańskich, które zdecydowały o wzajemnym uznaniu ważności chrztu. Natomiast o godzinie 13:00, po jeszcze jednej chwili wielbienia Boga śpiewem, rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana, której przewodniczył Kardynał Pietro Parolin. W koncelebrze uczestniczyli członkowie Episkopatu Polski oraz Biskupi, którzy przybyli spoza granic naszego kraju. Niecodziennym wydarzeniem, które sprawiło, że Eucharystia miała szczególnie dostojny i uroczysty charakter był moment udzielenia Sakramentu Chrztu Świętego dwóm kobietom. Była to bardzo poruszająca chwila - wszyscy zgromadzeni przyjęli młode chrześcijanki do wspólnoty wierzących gromkimi brawami. Po Komunii Świętej nastąpił też obrzęd rozesłania kilku osób świeckich do posługi ewangelizacyjnej w Kościele. Na zakończenie Arcybiskup Stanisław Gądecki skierował słowa podziękowania do tych, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości jubileuszowych. Podczas uroczystości obecne były relikwie św. Wojciecha, a w procesji świętych polskich znalazł się również św. Zygmunt Szczęsny Feliński - nasz Ojciec Założyciel. W świętowaniu jubileuszu udział wzięły wszystkie stany Kościoła, w tym bardzo licznie Siostry naszego Zgromadzenia z różnych stron kraju, z Matką Generalną i Matkami Prowincjalnymi na czele. Radosna i podniosła atmosfera oraz bijące z wszystkich serc poczucie wspólnoty braci w wierze sprawiły, że wróciłyśmy z Poznania pełne wrażeń, wzruszeń i Bożej radości.

08 Kwi 2016

Zespół Domów Pomocy Społecznej z Błogosławieństwem Papieża Franciszka

Autor: S. Ewa Pollus

W dniu kiedy Polska przeżywa 1050 rocznicę Chrztu, spotkała na ogromna radość i niezwykły zaszczyt.
Właśnie dziś otrzymaliśmy list z Watykanu, w którym Ojciec Święty wszystkim nam z całego serca błogosławi, a którego treścią pragniemy się natychmiast podzielić.


08 Kwi 2016

Od chrztu wszystko się zaczyna ...

Autor: S. Ewa Pollus

Nikt nie może sam się ochrzcić! Możemy o to poprosić, pragnąć, ale ciągle potrzebujemy kogoś, kto nam udzieli tego sakramentu w imię Jezusa, ponieważ chrzest jest sakramentem, który jest udzielany w kontekście troski i braterskiego dzielenia się. Jest to akt braterstwa, akt usynowienia w Kosciele.
Papież Franciszek

Spróbujmy postawić sobie pytanie: CZY CHRZEST JEST DLA MNIE faktem z przeszłości, datą, której dziś będziecie szukać, czy też ŻYWĄ RZECZYWISTOŚCIĄ, KRÓRA DOTYCZY MOJEJ TERAŹNIEJSZOŚCI, w każdej chwili? Czy czujesz się mocny siłą otrzymaną od Chrystusa, poprzez Jego krew, Jego zmartwychwstanie, czy też czujesz się przygnębiony, bezsilny? Ale chrzest daje moc. Czy z chrztem czujesz się trochę oświecony owym światłem, które pochodzi od Chrystusa? Czy jesteś mężczyzną lub kobietą światła? Czy też jesteś mężczyzną lub kobietą w ciemnościach, bez Jezusowego światła? Zastanówcie się nad tym. Brać łaskę chrztu, która jest darem i stawać się światłem, światłem dla wszystkich.


CHRZEST NIE JEST RYTEM Z PRZESZŁOŚCI, ALE SPOTKANIEM Z CHRYSTUSEM, KTÓRE KSZTAŁTUJE CAŁE ISTNIENIE OCHRZCZONEGO, daje mu życie Boże i wzywa go do szczerego nawrócenia, sprawionego i podtrzymanego przez łaskę, które prowadzi go do ośiągnięcia dojrzałej postawy.
Papież Benedykt XVI

05 Kwi 2016

Rok Jubileuszowy Chrztu Polski

Autor: S. Ewa Pollus

"Pamiętam Milenium - Tysiąclecie. Jak się ścierało dobro i zło, ale szło nowe!"

(Antoni Gołubiew)

Patrzyliśmy z nadzieją,
jak zwycięża dobro.
Krzyż, orzeł i biało-czerwona.
To Polska, to moja Ojczyzna rodzona.

I będą Światowe Dni Młodzieży.
Spotkają się Miłosierni jak Ojciec
z Piotrem tych czasów.
Czy Ci młodzi
bądą wiosną Kościoła?
Czy to będzie nowych ludzi plemię?
(Zygmunt Krasiński)

Będą jeszcze inne wydarzenia,
których nie przewidują synoptycy.
Bóg je zna, a my,
jak dożyjemy - zobaczymy.

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: