archiwum aktualności - maj 2016

26 Maj 2016

Boże Ciało

Autor: S. Barbara Borowiak

""Jeśli ktoś jest spragniony a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije ..."
J 7.37.

Zapraszamy wszystkich Wiernych na uroczystą Mszę Świętą, która odbedzie się na terenie ZDPS.RM podczas procesji Bożego Ciała.

Zobacz galerię fotografii

12 Maj 2016

Przyjmijcie tę modlitwę …

Autor: S. Ewa Pollus

„Duchu Święty, proszę Cię
o dar mądrości do lepszego poznawania
Ciebie i Twoich doskonałości Bożych,
o dar rozumu do lepszego zrozumienia
ducha tajemnic wiary świętej,
o dar umiejętności,
abym w życiu kierował się zasadami tejże wiary,
o dar rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady
i u Ciebie ją zawsze znajdował,
o dar męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie
nie mogły mnie od Ciebie oderwać,
o dar pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością,
o dar bojaźni Bożej, abym lękał się grzechu,
który Ciebie, o Boże, obraża.”

W trakcie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny św. Jan Paweł II polecał tę właśnie modlitwę na spotkaniu z młodzieżą przy kościele pw. Św. Anny w Warszawie. Powiedział wtedy:
Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec, i pozostańcie jej wierni”.

10 Maj 2016

„Ku pamięci tych, dla których los nie miał litości”

Autor: S. Ewa Pollus

Z wielką uwagą obserwujemy rozwój artystyczny toruńskiego poety Adama Marcinkowskiego. Mieszkańcy ZDPS.RM w Wieleniu mieli zaszczyt gościć tego szczególnego człowieka. W minionym roku przyjął on zaproszenie członków grupy wielbicieli poezji, działającej w Zespole Domów Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Osobistym i bardzo serdecznym kontaktom naszych Mieszkańców z Panem Adamem początek dały realizowane od kilku lat spotkania z poezją. Podczas trwającego ponad trzy godziny wieczornego spotkania z członkami i sympatykami poezji, gość zachwycił nie tylko poetycką wrażliwością, szeroką wiedzą i wspomnieniami, ale także urzekającą skromnością i lirycznym humorem. Adam Marcinkowski wygłosił wspaniały wykład o poezji. Rozważania o jej wartości cennie ilustrował osobistymi refleksjami i wierszami z różnych okresów swojej twórczości. Wzruszony miłym przyjęciem Pan Adam zapowiedział rychły powrót do Wielenia.

W tym roku Pan Adam Marcinkowski wydał tomik poezji pt. „Po drugiej stronie”.

Tomik poezji „Po drugiej stronie” powstał z potrzeby serca i jest swoistym hołdem złożonym tym, którym przyszło żyć i umierać w nieludzkich warunkach pod pręgierzem okupanta.

Współczesny człowiek czytając wstrząsające historie, które wydarzyły się w obozach zagłady nie jest w stanie wyobrazić sobie i uzmysłowić tego, co czuli ludzie głodzeni na śmierć, czy popędzani do komory gazowej.

W tomiku podjęta została próba znalezienia się po drugiej stronie wydarzeń, wczucia się w sytuacje, w których znajdowali się niewinnie mordowani ludzie.

„Po drugiej stronie” jest swoistą refleksją nad życiem i śmiercią, które w obozach zagłady i w trakcie trwania II wojny światowej dzieliła niezwykle cienka granica.

06 Maj 2016

Dni skupienia dla dziewcząt

Autor: S. Marta Jagielska
01 Maj 2016

Jubileuszu 60-lecia ślubów zakonnych S. Wiktorii Jasek

Autor: S. Beata Helsztajn/S. Monika Przepióra

  Czcigodna i umiłowana Siostro jubilatko, Siostro Wiktorio. Ogromna radość i wdzięczność wypełnia nasze serca, dopełnia Eucharystię. Stoimy dziś przed Bogiem, w obecności Kościoła i Zgromadzenia, dziękując Mu za 60 lat życia zakonnego czcigodnej Siostry. Za każdą sekundę i minutę tej pieśni życia zapisanej dla Pana, która rozpoczęła się kluczem wiolinowym, jakim był chrzest święty małej Wiktorii. Życia zapisanego nutami wydarzeń przez akordy woli Bożej wypełnianej w obowiązkach organistki, zakrystianki, przełożonej domu zakonnego. . . . Niech za to będzie uwielbiony Bóg w Trójcy Świętej Jedyny. Pieśń życia naszej ukochanej Siostry Jubilatki ma różne formy, ale harmonia miłości, modlitwy, pracy, ofiary i wierności nadaje jej wyjątkowy koloryt i brzmienie. Nasze modlitwy dziękczynne zanosimy także jako duchowe córki naszej ukochanej Mistrzyni Aspiratu i Postulatu dziękując za całą matczyną miłość i troskę, jaką nas otoczyła w początkowym czasie naszego życia zakonnego Dziękujemy za lekcję i świadectwo życia, jak być umiłowaną uczennicą Pana i wpojenie zasady, że najcenniejszym skarbem jest bliskość Boga i że wszystko dzieje się dzięki modlitwie. Dziękujemy za lekcję - która trwa - miłości oblubieńczej złączonej z miłością ukrzyżowaną, a której owocem jest teraz pieśń serca cichego i pokornego Oblubienicy dla jej Oblubieńca nucona z uśmiechem na ustach i różańcem w dłoni.
  Niech Pan sam będzie nagrodą dla naszej ukochanej Siostry jubilatki za łaski, w których dzięki dobrowolnej ofierze życia, ma udział Kościół święty i Zgromadzenie.
  Niech wstawiennictwo Maryi i Ojca Założyciela umacnia i utwierdza naszą ukochaną Siostrę Wiktorię w zwycięstwie miłości i wierności, bo wszystko to jest wielką łaską.
S. Beata Helsztajn


  Czas świętych rekolekcji jest dla każdej Siostry niezwykle ważnym wydarzeniem na drodze zmierzania ku Niebu. To moment, w którym w ciszy swego serca przyglądamy się swojemu życiu zakonnemu w tajemnicy powołania, dokonując pogłębionej refleksji nad tym co było, by jeszcze pełniej otworzyć się na wolę Bożą i stawać się coraz bardziej „uległym narzędziem w ręku Mistrza”. To czas odnawiania i pogłębiania swojej oblubieńczej relacji z Jezusem w każdej osobie, którą Opatrzność Boża postawi na naszej drodze tu i teraz.
  Tegorocznym rekolekcjom przewodniczył o. Hieronim Stypa, franciszkanin z wronieckiego Seminarium Braci Mniejszych. Dla naszej wspólnoty były one szczególne, bo podczas ich trwania przeżywałyśmy jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych S. Wiktorii Jasek, która przez całe swoje życie z wielkim entuzjazmem i oddaniem wiernie służyła Zgromadzeniu i Kościołowi wszędzie tam, gdzie została posłana. Zawsze dzieliła się otrzymanymi talentami, a teraz wielbi Boga w cierpieniu i ograniczeniu jakie przyniosła jej choroba, nadal czyniąc swoje życie jedną wielką modlitwą w intencjach jej powierzonych.
  1 maja od samego rana cała przyroda wyśpiewywała hymn uwielbienia wznoszony na cześć Maryi, w który włączyła się także wspólnota rekolekcyjna i wspólnota Sióstr domowych, świętując piękne życie córki Maryi - wieloletniej organistki, zakrystianki, Mistrzyni Postulatu i Przełożonej. Podczas uroczystości Eucharystii, której przewodniczył Ojciec Rekolekcjonista dziękowałyśmy wspólnie z S. Wiktorią za „wielkie rzeczy, które dobry Bóg uczynił w niej i przez nią”. Piękna homilia i siostrzany śpiew, które wyrywały nasze serca ku wyżynom, zostały zwieńczone przez czcigodną Jubilatkę odnowieniem ślubów zakonnych, podczas których Siostra Wiktoria ponownie złożyła swoje życie w ręce Umiłowanego Mistrza.
  Na zakończenie tak doniosłej uroczystości S. Beata Helsztajn, w imieniu całej Wspólnoty złożyła ukochanej Jubilatce wzruszające życzenia przepełnione niezwykłym ciepłem i miłością. Później, w otoczeniu rozwijającej się przyrody stanęłyśmy wszystkie do wspólnej fotografii, aby utrwalić te poruszające chwile. Podczas uroczystego obiadu, a następnie spotkania przy kawie i smacznym torcie, snułyśmy wspomnienia z życia Siostry Wiktorii. Szczególnie wiele entuzjazmu wzbudziła opowieść rodzonej siostry Jubilatki – S. Małgorzaty. Radość przebywania z bohaterką tego dnia i śmiech płynący z wdzięczności za to, najbardziej chyba przeżyły Siostry, dla których S. Wiktoria była przewodniczką w stawianiu pierwszych kroków na drodze zakonnej. Dziękujemy Opatrzności Bożej za niesamowite spotkanie całego pierwszego rocznika S. Mistrzyni, za to, że wszystkie te Siostry mogły tu właśnie być i razem się cieszyć z tak godnego jubileuszu Siostry Wiktorii w Rodzinie Maryi.
  Ten dzień był pełen wrażeń nie tylko dla Siostry Jubilatki, ale także dla każdej z nas.
S. Monika Przepióra

Galeria fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: