archiwum aktualności - listopad 2016

23 Lis 2016

"POLACY RATUJĄCY ŻYDÓW PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ"

Autor: S. Ewa Pollus

  Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało 23 listopada w Domu Polonii w Warszawie, konferencję poświęconą Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Wśród prelegentów - polityków, historyków, osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - była Siostra Dr Antonietta Frącek RM.
Media na całym świecie poinformowały swego czasu opinię publiczną o rzekomych „polskich obozach koncentracyjnych” tymczasem fakt, że Polskie Państwo Podziemne jako jedyne, które za swój podstawowy cel stawiało sobie udzielanie pomocy Żydom, jest ciągle we wszelkich informacjach zwyczajnie pomijany.
A przecież tak wielu Polaków oddało życie własne i swoich całych rodzin, ponieważ wiadomo, iż za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła kara śmierci.
Ogromną rolę w tym procesie odegrał Polski Kościół Katolicki - w tym również zakony.
Nasze Zgromadzenie, które w okresie II wojny światowej prowadziło 44 sierocińce, 58 ochronek, pracowało w 60 szkołach, internatach i zakładach opiekuńczych zaangażowało się w tę ideę w ogromnej mierze. W swoich sierocińcach i własnych domach zakonnych ukrywało bardzo dużo żydowskich dzieci, ale również dorosłych kobiet i mężczyzn. Podczas okupacji Siostry założyły 7 nowych sierocińców, które przeznaczyły w połowie dla dzieci polskich, a w połowie dla żydowskich.
Pragnę, aby wspomnienie tych wszystkich bezimiennych bohaterów i bohaterek - w tym naszych współsióstr - dzięki którym przetrwało wiele ludzkich istnień pozostało na zawsze w nas, w naszej pamięci ...

12 Lis 2016

"SIOSTRY FRANCISZKANKI RODZINY MARYI W SANKTUARIUM ŚWIĘTEGO JÓZEFA W KALISZU"

Autor: S. Weronika Jeżak

  Wczesnym rankiem 12 listopada 2016 r., Siostry naszej wspólnoty z Wielenia w liczbie siedemnastu, udały się na pielgrzymkę do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Od godziny 10.00 Sanktuarium wypełniało się Siostrami z całej Polski, które przybyły tu, aby uczcić Świętego Józefa. U schyłku roku liturgicznego była to dobra okazja do złożenia dziękczynienia, za ogrom doświadczanych łask. Szczególną intencją, która nam towarzyszyła, było podziękowanie za dar nowych powołań do naszej Rodziny Zakonnej. Wraz z Siostrami obecni byli pracownicy oraz dzieci związani z dziełami prowadzonymi przez Siostry.
Na samym początku Kustosz Kaliskiego Sanktuarium Ksiądz Prałat Jacek Plota, przywitał wszystkich pielgrzymów obecnych w Polskim Nazarecie.
Kolejnym punktem programu był śpiew Akatystu - ku czci Świętego Józefa, Oblubieńca Bogarodzicy wykonany przez chór Sióstr pod dyrekcją Siostry Beaty Czop.
Z dużym zainteresowaniem mogłyśmy wysłuchać montażu słowno-muzycznego pt.: „Święty Józef oczami Świętego Jana Pawła II”, na podstawie Adhortacji Apostolskiej „Redemptoris Custos”, przygotowanego przez aspirantki Prowincji Poznańskiej.
O godzinie 12.00 odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Łukasza Buzuna w koncelebrze z zaproszonymi kapłanami. Ksiądz Biskup nawiązując do Liturgii Słowa zachęcał, abyśmy byli ludźmi, którzy nieustannie się modlą, a przez to pozwalają działać Bogu w naszym życiu. Przykładem takiej postawy jest dla nas postać Świętego Józefa.
Po Komunii Świętej Matka Generalna wraz z Matkami Prowincjalnymi w Akcie Zawierzenia oddała nasze Zgromadzenie Świętemu Józefowi.
Ostatnim etapen pielgrzymki było radosne spotkanie Sióstr i przybyłych gości przy wspólnym stole.
Józefie Święty zapraszamy Cię do naszych domów i Prowincji. Wypraszaj nam błogosławieństwo Ojca, Syna i Ducha Świętego. (z Modlitwy zawierzenia się Św. Józefowi)

Zobacz galerię fotografii

09 Lis 2016

"Gość w dom – Bóg w dom"

Autor: S. Barbara Borowiak

  Dobiega końca zainaugurowany w drugą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Franciszka Rok Miłosierdzia. Bardzo wiele wydarzyło się w tym szczególnym okresie w życiu Kościoła i każdego z nas. Między innymi na Filipinach odbył się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, Ojciec Święty udał się też z Wizytą Apostolską do Meksyku, a we wrześniu ogłosił Matkę Teresę z Kalkuty Świętą. Dla nas Polaków jednak, ogromnie ważnymi były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie ... Był zatem czas na refleksje nad tym, do czego nawoływał i zachęcał nas Ojciec Święty, ale i nad samym sobą ... Czy choć w części zostały spełnione oczekiwania i zalecenia Najwyższego Pasterza? Na te i wiele innych pytań każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dla naszej małej społeczności - Domu Zakonnego w Wieleniu bardzo miłym akcentem w ostatnich dniach Roku Miłosierdzia, była wizyta Biskupa Seniora Stefana Cichego, który w towarzystwie Oficjała Sądu Kościelnego w Legnicy odwiedził nasz klasztor 9 listopada. Święcenia biskupie w 1998 roku otrzymał z rąk Arcybiskupa Damiana Zimonia, a jako zawołanie biskupie przyjął słowa: ”Per Crucem ad Lucem” („Przez Krzyż do Światła”). Wizyta przebiegała w bardzo miłej atmosferze, były wspomnienia, rozmowy i jak to zwykle bywa zbyt szybko minęła. Biskup Cichy wraz z Siostrami modlił się w Kaplicy Domu, dziękując Bogu za Rok Miłosierdzia, za wszystko, co spotykamy z Woli Pana na naszej drodze życia i prosił o dalszą Bożą opiekę na każdy dzień. Udzielił też wszystkim Pasterskiego Błogosławieństwa.

Zobacz galerię fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: