archiwum aktualności - grudzień 2016

23 Gru 2016

"KSIĘGA PRZYSŁÓW MÓWI …"

Autor: S. Anna Miłuch

Księga Przysłów mówi:
„Niewiastę dzielną, kto znajdzie? Jej wartość przewyższa perły.. Przepasuje mocą swe biodra, umacnia swoje ramiona. Otwiera dłoń ubogiemu, do nędzarza wyciąga swe ręce”.. (Prz. 31 10, 17, 20)
Ale od początku:
”Niewiastę dzielną, kto znajdzie?...”
Cała nasza Wspólnota z Siostrą Przełożoną na czele gromadzi się dzisiaj wokół naszej „Dzielnej Niewiasty” - Siostry Dyrektor, by z okazji zbliżających się imienin zapewnić o naszej życzliwości i pamięci.
Życzymy zatem:
  by biodra Siostry Dyrektor były przepasane mocą z wysoka, mocą samego Jezusa, który nas uzdalnia do tego, co wydaje się nam niemożliwe,
  by ramiona Siostry Dyrektor utrudzone codzienną pracą znalazły pokrzepienie w Jezusie - Słowie i Chlebie,
  by nie tylko dłonie, ale całe serce Siostry Dyrektor otwarte przecież, zawsze i wciąż na tych, co wokół, znajdowały oparcie i inspiracje w Tej, która jest Służebnicą Pana.
Pragniemy też podziękować za niestrudzoną obecność wśród nas, za wszelkie dobro i zapewnić o naszej nieustannej pamięci w modlitwie.

Zobacz galerię fotografii

25-27 Gru 2016

"Wesołych Świąt Bożego Narodzenia"

Autor: S. Barbara Borowiak Przełożona Domu

"Cicha noc, święta noc
Pokój niesie ludziom wszem,
A u żłóbka Matka Święta
Czuwa sama uśmiechnięta
nad Dzieciątka snem ...
"


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu Bożego Błogosławieństwa,
zdrowia, pokoju serca i radości.
Zatrzymania się pośród pędzącego wokół świata i wzięcia Boga z rąk Maryi,
aby pozostał z nami na zawsze.
Wśród nocnej ciszy pamiętajmy o sobie nawzajem ...


S. Barbara Borowiak
Przełożona Domu

09-11 Gru 2016

"KURS FILIP"

Autor: S. Anna Maciejewska

  W dniach 9 - 11 grudnia na terenie Zespołu Domów Pomocy Społecznej prowadzonym przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne - Kurs Filip.
Kurs zgromadził dwudziestu czterech uczestników - Sióstr, pracowników i mieszkańców Wielenia oraz okolic. Naszym bezpośrednim przewodnikiem był sam Duch Święty i Słowo Boże, na którym oparte były wszystkie treści kursu. Pośrednio natomiast Pan posługiwał się Siostrami i ks. Grzegorzem Grabowskim z sąsiedniej parafii.
Wszyscy zebrani mogli na nowo odkryć, że Bóg kocha każdego z nas miłością odwieczną oraz że tym co przeszkadza nam w doświadczaniu tej rzeczywistości jest grzech. Na szczęście w Jezusie Chrystusie wszyscy jesteśmy uratowani i wchodząc na drogę wiary i nawrócenia zbawienie może codziennie stawać się naszym udziałem. Prowadzi nas to do całkowitego oddania swego życia Jezusowi i przyjęcia pełni darów Ducha Świętego, by na co dzień móc wzrastać i wydawać trwałe owoce we wspólnocie Kościoła, doświadczając życia w radości. miłości i pokoju.

06 Gru 2016

"MIKOŁAJ W DOMU ZAKONNYM"

Autor: S. Weronika Jeżak

  Jak nakazuje tradycja, 6 grudnia w naszym Domu Zakonnym pojawił się Święty Mikołaj. W postać Biskupa wcieliła się Siostra Przełożona Barbara Borowiak. Jednak to nie Mikołaj był tak naprawdę najważniejszym gościem tego dnia - w nasze progi zawitała liczna grupa 5-cio latków. Brzdące z pobliskiego przedszkola z niecierpliwością wsłuchiwały się w dźwięki dzwonka, którym Siostra Dyrektor Ewa Pollus zapowiadała przybycie oczekiwanego Gościa.
Siostra Przełożona krótko przytoczyła Dzieciom historię Świętego, opowiedziała o tradycji stroju i święta tak miłego dla nas wszystkich. Siostra Weronika zaś zaprosiła zebrane maluchy na wspólne czytanie bajki pt. Wolny dzień Świętego Mikołaja. Dzieci zasłuchane w głosy Sióstr i zaczarowane chwilą miały okazję opowiedzieć Mikołajowi o sobie, o swoich marzeniach i życzeniach.
Święty nie kazał długo czekać na spełnienie się życzeń i obdarował dzieci tym, czym tylko mógł - wielką radością, serdecznością i miłością płynącą prosto z serca oraz prezentami. Paczki słodyczy, indywidualne upominki w postaci puzzli oraz grupowe prezenty dla przedszkolaków wywołały na buźkach dzieci wiele uśmiechu. Nikogo też nie ominęły drobne przyjemności i przysmaki świąteczne.
A skoro Mikołajki, ozdabianie choinek i tematyczne kolorowani, to nie mogło się obyć bez bitwy na śnieżki. Okrzyki radości i głośny śmiech dzieci słyszany był w najbliższym otoczeniu, a dźwięki świątecznych i zimowych piosenek sprawiły, że chwile te stały się jeszcze bardziej kolorowe.
Nasze spotkanie z Biskupem Mikołajem zakończył przepiękny występ, podczas którego Dzieci życzyły Siostrom pięknych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, czego i my życzymy z całego serca.
Z gorącym Szczęść Boże pozdrawiamy i zapraszamy ponownie.

Zobacz galerię fotografii

04 Gru 2016

"Siostra Barbara Borowiak"

Autor: S. Małgorzata Gryczan

  W sobotę, 3 grudnia w Warszawie, gdzie przebywała właśnie Siostra Przełożona, Matka Generalna Janina złożyła w imieniu całego Zgromadzenia naszej Solenizantce oraz wszystkim Siostrom, które noszą imię Barbara, najszczersze życzenia nieustającej opieki Matki Najświętszej i łask Bożych za wstawiennictwem Św. Zygmunta Felińskiego.
W naszym Domu Mieszkańcy i Pracownicy wraz z Siostrami już w piątek uczestniczyli w porannej Mszy Świętej w intencji Solenizantki, po czym złożyli Jej najserdeczniejsze życzenia. Dalszy ciąg obchodów tak miłego święta nastąpił w niedzielę. Z życzeniami przybyła Matka Prowincjalna i Siostra Przełożona z Poznania. Każda z Sióstr naszej wieleńskiej wspólnoty z Siostrą Dyrektor na czele życzyła Czcigodnej Siostrze Barbarze przede wszystkim Bożego Błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej, prosząc jednocześnie naszego Założyciela - Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego o orędownictwo za nią przed tronem Najwyższego. Oby Dobry Bóg każdego dnia darzył Siostrę Przełożoną wszelkimi łaskami, tak potrzebnymi w pełnieniu powierzonej posługi, a Święta Barbara wspomagała w trudach, jakie przynosi codzienność. Ku uświetnieniu Imienin Siostry Przełożonej grupa Sióstr z naszego Domu przygotowała - tradycyjnie już - inscenizację. W tym roku było to „Pop - Oratorium Miłosierdzie Boże”, do słów Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej zaś muzykę skomponował Zbigniew Małkowicz. Oratorium to sławiąc Dobroć Pana, dociera za pośrednictwem mediów do najdalszych zakątków świata. Do nas dotarło za sprawą Sióstr. Z wielkim zaangażowaniem przekazały tak piękne treści licznie zgromadzonym w kaplicy Siostrom i dużej grupie Mieszkańców. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wszyscy przesłania Św. Faustyny, po czym nastąpiła wymowna chwila ciszy.
Pragnę tą drogą raz jeszcze złożyć najserdeczniejsze życzenia prosząc aby Czcigodną Siostrę Przełożoną Chrystus prowadził swoją Drogą, uczył swoją Prawdą i jednoczył swoim Życiem.
Szczęść Boże.

Zobacz galerię fotografii

03 Gru 2016

"Muzeum św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego otwarte"

Autor: S. Ewa Pollus

  3 grudnia w Domu Generalnym naszego Zgromadzenia w Warszawie, odbyło się otwarcie Muzeum Pamięci Św. Zygmunta Felińskiego, które poprzedziła uroczysta Msza Święta. Przewodniczył jej Metropolita Warszawski Kazimierz Nycz.
W homilii Kardynał podkreślił wspaniałą rolę, jaką w życiu naszej Ojczyzny i wielu rodaków odegrał Święty Zygmunt Szczęsny Feliński. Nie tylko jednak nasz kraj był przedmiotem ogromnej troski Świętego. Dla ratowania biednych polskich dzieci w Imperium Rosyjskim założył nasze Zgromadzenie, udzielał też pomocy biednym oraz parafiom katolickim w Rosji.
Po Mszy Świętej Kardynał Nycz w obecności ok. 120 osób z Matką Generalną na czele, Matkami Prowincjalnymi i wieloma Siostrami poświęcił muzeum upamiętniające dzieło naszego Założyciela.
W części artystycznej, dzieci z przedszkola prowadzonego w Warszawie przez Siostry naszego zgromadzenia, przedstawiły niezwykle wzruszającą inscenizację zatytułowaną „Pisk Białego Orła”. Chyba większość zgromadzonych nie potrafiła ukryć łez. „Nie idź mój synku na wojnę, przytul się do mamusi...” te i wiele innych słów, ale również wspaniała gra młodych artystów przeniosła nas wszystkich w przeszłość, w trudny okres I wojny światowej, pełen poświęceń, rozstań z rodziną, bliskimi, wielu łez wylanych po stracie ukochanych osób ...
Ale też przywołała myśl o czasach, w których żył i działał z zaparciem się często samego siebie św. Zygmunt Feliński. Dziękujemy - dziękujemy za te niepowtarzalne chwile wykonawcom, ale i Siostrom, które ich do tej roli przygotowały.
Panu Bogu dziękujemy za to, że pozwolił kolejny raz spotkać się na tak doniosłej uroczystości i za to, że możemy poprzez nowo otwarte muzeum pielęgnować pamięć o naszym Świętym Założycielu.

Zobacz galerię fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: