archiwum aktualności - styczeń 2017

22 Sty 2017

"Wizyta w Wieleniu"

Autor: S. Aleksandra Łojewska

  22 stycznia nasza Postulancka Wspólnota pod przewodnictwem S. Mistrzyni Aleksandry Łojewskiej miała okazję gościć we Wspólnocie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu. Wizyta miała charakter rekreacyjny. Chciałyśmy zobaczyć Dom Sióstr i skorzystać z możliwości pochodzenia po lesie. Wszak Wieleń jest położony na terenie Puszczy Noteckiej. Wokół Domu Sióstr rzeczywiście jest piękny las, dużo zieleni. Dotarłyśmy do Wielenia rano. Przywitały nas serdecznie S. Przełożona Barbara Borowiak i S. Dyrektor Ewa Pollus. Oczywiście czekało już na nas przygotowane smaczne śniadanie. Po śniadaniu poszłyśmy na spacer po terenie Domu. Zwiedziłyśmy ogród, park, poszczególne pawilony ZDPS prowadzonego przez Siostry. Potem udałyśmy się do kaplicy, aby wziąć udział we Mszy Świętej o godzinie 10:30. Zostałyśmy z Siostrami na modlitwach południowych, a potem też udałyśmy się z Siostrami na obiad. Siostry serdecznie nas powitały. Cieszyły się naszą obecnością. Każda Siostra zapewniała o modlitwie, za co jesteśmy niezwykle wdzięczne.
  Po obiedzie wybrałyśmy się do lasu na dwugodzinny spacer. Pan Jezus pobłogosławił nam piękną pogodą. Świeciło słońce, a las był wyjątkowo urokliwy. Wszystko nastrajało, by chwalić Pana w Jego pięknym stworzeniu. Tak się złożyło, że tego dnia Wspólnota Sióstr z Wielenia gościła chór z Wielenia Północnego pod kierunkiem Księdza Grzegorza z koncertem kolęd. Siostra Przełożona zaprosiła nas na to spotkanie. Zaproszenie przyjęłyśmy z radością i rzeczywiście było warto z niego skorzystać, bo atmosfera spotkania była wspaniała, serdeczna. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję nie tylko posłuchać kolęd, ale również pośpiewać razem z chórem. A na koniec każdy otrzymał w prezencie słodki poczęstunek, taki mały gest dobroci i miłości. Cieszymy się więc, że udało nam się zdążyć na koncert.
  Z kaplicy udałyśmy się do refektarza, gdzie Siostra Przełożona wraz z Siostrami przygotowała dla nas kolację. Nadszedł czas pożegnania. Żal nam było opuszczać Wieleń, ale nowy tydzień przed nami i trzeba wrócić do Poznania. Żegnając Siostrę Przełożoną zapewniłyśmy, że z radością odwiedzimy Wieleń ponownie. Wdzięczne za tak miłe przyjęcie mogłyśmy wrócić do Domu Prowincjalnego w Poznaniu, gdzie oczekiwały już na nas Siostry.

Zobacz galerię fotografii

23 Sty 2017

"DNI SKUPIENIA"

Autor: S. Anna

„Inne w końcu padły na ziemię żyzną, wzeszły, wyrosły
i wydały plon: trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny
i stokrotny.”

Mk 4,8

Pragnienie szczęścia głęboko zapisał Bóg w sercu każdego człowieka. Czasami jednak to serce jest jak spękana, nieurodzajna ziemia, która potrzebuje właściwego użyźnienia, by zrodzić nowe życie. Przyjdź, by zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w Obecności Boga na swoją wędrówkę, napełnić się Bożym Słowem i z odwagą podjąć refleksję nad swoim życiem.

Dni skupienia są zaproszeniem dla dziewcząt, które pragną bliższej relacji z Bogiem i z Nim chcą dzielić swoje życie.

Zapraszamy na lutowe dni skupienia


09 Sty 2017

"MŁODZIANKI"

Autor: S. Magdalena Patyna

  Młodzianki, to święto znane w Kościele od czasów Chrystusa - dzień ten upamiętnia rzeź niemowląt.
W Zgromadzeniu natomiast przyjęto, iż w tym dniu „władzę” w klasztorze przejmują najmłodsze Siostry.
W tym roku nawiedziło nasz Dom dziesięciu Niebiańskich Posłańców. Ich zadaniem było tchnąć radość w naszą Wspólnotę, ale też wykonać zadania, które zostały im powierzone. Nie czekając zatem na zachętę, Posłańcy rozpoczęli dzieła polegającego na:
• Spełnianiu dobrych uczynków - Anioł Dobroci i Zaangażowania Społecznego
• Obserwacji przyrody - Anioł Obserwacji
• Przeprowadzeniu ćwiczeń gimnastycznych - Anioł Kulturystyki
• Dostarczeniu planu dnia i informacji - Anioł Informacji
• Śpiewaniu - zwłaszcza kolęd - Anioł Śpiewu
• Uśmiechaniu się - Anioł Uśmiechu
• Przygotowania słodkości - Anioł Gastronomii i Słodkości.
Dzień Św. Młodzianków uwieńczyła wspólna rekreacja, podczas której chętne Siostry mogły spróbować swoich sił i możliwości w kolędowym karaoke, poczęstować się czymś smacznym i obejrzeć niezwykłe Jasełka. Ta piękna sztuka została przygotowana przez Siostry Seniorki wraz z Siostrą Weroniką. Dzięki współpracy pokoleniowej mogłyśmy z Maryją i Świętym Józefem przebyć drogę do Betlejem i wraz z aniołami, pasterzami i Królami pokłonić się Boskiemu Dzieciątku.
Przeżyłyśmy piękny czas bycia razem - wspólnego kolędowania i wesołej zabawy. Mamy nadzieję, że powtórzymy dzień z tak wspaniałą atmosferą, znów za rok.

06 Sty 2017

"WĘDROWALI TRZEJ KRÓLOWIE …"

Autor: S. Łucja Sikora

„Wędrowali trzej Królowie
poprzez ziemi szmat,
a na serca z gwiazdy blaskiem
żar im wielki spadł…”


 6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego.
Trzej królowie - Mędrcy ze Wschodu - jako nasi posłańcy prowadzeni do Betlejem przez Gwiazdę, niosą Nowonarodzonemu Chrystusowi dary płynące prosto z serca. Dary symbolizujące Boskość i uwielbienie Bożej Dzieciny.
Każdy z nas codziennie kroczy drogą do Betlejem - drogą do zbawienia, na której wzmacnia nas głęboka wiara i miłość do Jezusa i Jego dzieła. Tego dnia symbolicznie wspierają nas w tej ciężkiej, ale pełnej nadziei wędrówce Królowie, ogłaszający Dobrą Nowinę słowem i śpiewem radosnych kolęd, a także potwierdzający właściwy kierunek na wybranej przez nas ścieżce.
Tradycyjnie już i naszych Mieszkańców odwiedzili królowie, wędrując kolejno na każdy oddział Domu. Nie brakowało emocji: radości płynącej prosto z serca, ale też łez wzruszenia ukazujących się na wielu policzkach.
Podkreśliliśmy szczególną, jedyną w roku aurę minionych Świąt Bożego Narodzenia z nadzieję, że rozjaśniliśmy i tak już mocno święcącą na naszej drodze Gwiazdę Betlejemską. Pełni wiary i nadziei podążajmy za tym blaskiem przez cały rozpoczynający się właśnie rok ...

Zobacz galerię fotografii

06 Sty 2017

"ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI"

Autor: S. Barbara Borowiak

Święto Objawienia się Pańskiego poganom - Epifania - Trzech Króli

Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Obchodzono je na Wschodzie od III wieku, a na Zachód przedostało się pod koniec IV wieku.
Słowo "Epifania" znaczy "objawienie". Epifania, podobnie jak Boże Narodzenie, przedstawia nam Boga, który staje się widzialnym, z tą różnicą jednak, że teraz nie tylko Żydom, ale i poganom okazuje Bóg Syna swego. Już Izajasz proroczo widzi Kościół pod figurą Jerozolimy, do której "napływa mnogość pogan, złoto i kadzidło przynosząc". (Iz 60 1-6)
W dzisiejszym dniu czcimy objawienie się Boga w widzialnej postaci. Wcielony Bóg objawił się poganom w osobach Mędrców, narodowi wybranemu przy chrzcie w Jordanie i swoim uczniom przez cud dokonany w Kanie Galilejskiej.

Dary Mędrców mają znaczenie symboliczne. Oznaczają godność królewską Chrystusa (złoto), wypływającą z połączenia się natury ludzkiej (mirra) z Boską (kadzidło). Dlatego wyobrażają one samego Zbawiciela.
W kościołach poświęca się dzisiaj te dary oraz kredę przeznaczoną do oznaczenia drzwi domów inicjałami trzech Mędrców i datą roku. Zwyczaj ten wiąże się z obrzędem ogłaszania w dniu dzisiejszym świąt ruchomych. W pierwsze wielkie święto roku kalendarzowego w katedrach i głównych kościołach po odśpiewaniu Ewangelii kantor ogłasza daty niedziel i świąt okresu wielkanocnego.

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: