archiwum aktualności - czerwiec 2017

27 Cze 2017

"Trochę o powołaniu..."

Autor: S. Weronika Jeżak

 "Miłość była pierwsza, to jest pewne. Potem chwila poznania i łza. Była radość i lęk, myśli gniewne i szukanie - gdzie Ty, a gdzie ja... Powołanie. Co znaczy to słowo? Trzeba iść - jeden krok, wiele mil... Ale przecież Bóg zawsze jest blisko, zawsze grzeje, jak słońce zza chmur. I wystarczy zaufać. To wszystko. Potem można przesunąć sto gór! "
  Od wielu lat liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest dla Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi dniem szczególnym. Najstarsze Siostry Juniorystki właśnie tego dnia potwierdzają swoje oddanie Jezusowi Chrystusowi na całe życie.
  27 czerwca 2017 r. o godz. 11:00 trzy Siostry ( w tym dwie ze wspólnoty w Wieleniu) u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej w Bazylice Jasnogórskiej, złożyły Wieczystą Profesję Zakonną. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, który w Imię Boga przyjął od Sióstr ślubowanie.
  Po ośmiu latach formacji początkowej, Siostry doczekały się upragnionego dnia, w którym uroczyście przypieczętowały swój wybór.
 W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Matka Generalna z Matkami Prowincjalnymi, Siostry, Kapłani, krewni i przyjaciele. Liturgia wzbogacona była doniosłym śpiewem przygotowanym przez Siostry, które przed rokiem składały na Jasnej Górze Śluby Wieczyste.
  Był to dzień wspólnej radości i ogromnego szczęścia.

26 Cze 2017

"80 LAT SIÓSTR FRANCISZKANEK RODZINY MARYI W POZNANIU PRZY UL. NIEGOLEWSKICH"

Autor: S. Marta Jagielska

  18 czerwca Siostry wspólnie z zaproszonymi gośćmi i całą wspólnotą parafialną, świętowały jubileusz 80-lecia pobytu w Domu Prowincjalnym w Poznaniu. O godz. 12.30, w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Anny sprawowana była Eucharystia, której wraz z kapłanami posługującymi w parafii: Ks. Marcinem Czujkiem, Ks. Michałem Nowackim oraz Ks. Dawidem Nowakiem SDB, a także Ojcem Piotrem Osowskim OMI z zaprzyjaźnionej z Siostrami wspólnoty Ojców Oblatów, przewodniczył Ks. Proboszcz Marek Balcer. Historię pobytu Sióstr w Domu przy ul. Niegolewskich przybliżyła S. Magdalena Newerly, która obecnie posługuje w Warszawie, w utworzonym przy Domu Generalnym Zgromadzenia przy ul. Żelaznej, Muzeum św. Zygmunta Felińskiego. Na jubileuszową uroczystość przybyła - także z Warszawy Wikaria Generalna S. Wanda Mikicka oraz S. Anna Miśkowiec. Obecne były również Siostry z sąsiadujących wspólnot: z poznańskiego Seminarium, z Szamotuł, Wielenia i Trzcianki. O godz. 15.00 w kaplicy Domu Sióstr odbyło się spotkanie, podczas którego S. Magdalena szczegółowo przedstawiła zgromadzonym losy Sióstr, które przez minionych 80 lat przebywały w tym Domu. Bardzo wzruszającym był moment, kiedy kilkoro spośród przybyłych parafian, podzieliło się swoimi wspomnieniami związanymi z obecnością Sióstr w tym miejscu. Na zakończenie uroczystości w klasztornym ogrodzie odbył się piknik. To radosne spotkanie swoim śpiewem umilały dzieci ze świetlicy "Franciszkowy Zakątek". Dla najmłodszych nie mogło też zabraknąć różnego rodzaju atrakcji.
 Wiele radości, wiele wspomnień, ale przede wszystkim ogromna wdzięczność Bogu za wszelkie dobrodziejstwa, które przez te 80 lat stały się udziałem Domu w Poznaniu oraz wszystkich tych, których Siostry spotkały na swej drodze i którym z oddaniem posługiwały.

Zobacz galerię fotografii


18 Cze 2017

"„Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” "

Autor: S. Ewa Pollsus

  W minioną sobotę, 17 czerwca gościliśmy w naszej kaplicy Neoprezbiterów: Księdza Patryka Mazura, którego przesłaniem prymicyjnym są słowa „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” oraz Księdza Jędrzeja Machalskiego - myśl przewodnia jego drogi kapłańskiej to „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”.
 Wiele radości, wiele wspomnień, ale przede wszystkim ogromna wdzięczność Bogu za wszelkie dobrodziejstwa, które przez te 80 lat stały się udziałem Domu w Poznaniu oraz wszystkich tych, których Siostry spotkały na swej drodze i którym z oddaniem posługiwały.
 Młodzi, wyświęceni 25 maja Kapłani, rozpoczynający trudną niewątpliwie posługę, którzy napotkają na swojej drodze wielu różnych ludzi, którym przyjdzie się zmagać z sytuacjami - często wydającymi się bez wyjścia, pragnęli udzielić nam swojego błogosławieństwa.
 Mszę Świętą sprawowali wraz z Kapelanem Domu - Księdzem Andrzejem Wojciechowskim.
 W swoich modlitwach pragniemy wspierać ich w każdym nowym dniu, ale też wzajemnie prosić o tak potrzebne każdemu westchnienie do Pana.
 Bardzo trudno jest się dzisiaj zdobyć na przyznanie do własnych błędów, a jeszcze trudniej starać się te błędy ciągle i ciągle naprawiać.
 My usłyszeliśmy z ust Neoprezbiterów wiele słów - dobrych, umacniających w wierze, słów serdecznych, słów pouczających. . . .
 Dla mnie niezapomnianym przykładem będzie wspomnienie spotkania młodego Kapłana z dziatwą przedszkolną i opowieść, jaką przekazał dzieciom, aby uświadomić im to, jak wiele zależy od nas samych.
 Spadające z drzewa sowy - symbol kogoś, kto źle postąpił. A potem wracające na gałęzie po zadośćuczynieniu za swój czyn ptaki i ptaki, które nawet nie starały się, by cokolwiek zmienić i wrócić na swoje miejsce. Przecież wszystko jedno, gdzie jestem, co robię, czy może ktoś przeze mnie płacze - byle mnie było dobrze, wygodnie. . . .
  Proszę dobrego Boga, byśmy nigdy nie wybierali postawy ptaków pozostających na ziemi, byśmy codziennie starali się wrócić na miejsce, które poprzez własne słabości utraciliśmy. Uświadamiają nas o tym sowy - symbole mądrości.
 Raz jeszcze życzę młodym Kapłanom, aby zawsze Chrystus prowadził Ich swoją Drogą, uczył swoją Prawdą i jednoczył swoim Życiem.
 Szczęść Boże

06 Czerwca 2017

"Rekolekcje Zakonne"

Autor: S. Marta

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: