archiwum aktualności - maj 2018

31 Maj 2018

"Boże Ciało"

Autor: S. Ewa Pollus

„Chrystus jest chlebem zbawienia dla człowieka wędrującego i pielgrzymującego przez ziemię. Oto dlaczego w uroczystość Bożego Ciała, Chrystus w Eucharystii idzie w procesji ulicami, między domami i budynkami, gdzie toczy się codzienne życie.”
  Jan Paweł II

  W 1246 r. biskup Robert de Thourotte ustanowił w swojej diecezji święto eucharystyczne znane od tamtego czasu pod nazwą Bożego Ciała, a już w 1264 r. papież Urban IV ze względu na doniosłe znaczenie adoracji eucharystycznego Ciała naszego Pana nakazał, aby święto Bożego Ciała było obchodzone w całym Kościele powszechnym. Pierwsza polska uroczystość Bożego Ciała miała miejsce w 1320 roku w diecezji krakowskiej.
  Każdego roku tym dniu wyruszają uroczyste procesje eucharystyczne, są świadectwem prawdy, że „ Pan Jezus, ukrzyżowany i zmartwychwstały, nadal idzie po drogach świata i przez tę swoją wędrowną obecność przewodzi pielgrzymce kolejnych pokoleń chrześcijan: umacnia wiarę, nadzieję i miłość; pociesza w utrapieniach; podtrzymuje w dążeniu do sprawiedliwości i pokoju”. Papież Jan Paweł II podczas Mszy świętej w uroczystość Bożego Ciała 11 czerwca 1998 powiedział, że: „Kościół odczuwał potrzebę osobnego święta, w którym radość z ustanowienia Eucharystii mogłaby się jeszcze pełniej wyrazić „
  W miniony czwartek zebraliśmy się w kościele parafialnym skąd wyruszyliśmy w uroczystej procesji do naszego Domu. Przy kolejnych ołtarzach, modliliśmy się o wszelkie potrzebne łaski, o dobre urodzaje, o pokój na świecie, o zgodę w naszych rodzinach, zdrowie….
  Ostatni - czwarty ołtarz, to ołtarz na terenie naszego Domu. Przy nim uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej, której przewodniczył Ks. Wikariusz Maciej Stawski, homilię wygłosił Ks. Proboszcz Marek Sobkowiak, a współkoncelebransami byli: Ks. Senior Bogdan Kita oraz Ks. Kapelan Andrzej Wojciechowski. Cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda, za którą z całego serca Panu Bogu dziękujemy i prosimy:

„ Jezu, prowadź nas wśród rozlicznych dróg,
  byśmy zawsze pamiętali, żeś Ty Pan i Bóg.
  Spójrz na wierny lud, na ich pracę, trud
  i błogosław wszystkich ludzi, boś Ty dobry Bóg!”

Zobacz galerię fotografii

25 Maj 2018

"Idźcie i nauczajcie wszystkie narody"

Autor: S. Ewa Pollus

„Idźcie i nauczajcie wszystkie narody
  Udzielając im chrztu
  w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”

  Mt 28,19.

  Już w niedzielę obchodzić będziemy jedno z najważniejszych, liturgicznych świąt chrześcijańskich ku czci Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
  Jeden Bóg w trzech Osobach . . . Tajemnica ta przekracza możliwości naszego pojmowania. Pierwszą osobę wyróżnia - ojcostwo, drugą - synostwo, a trzecią - pochodzenie od Ojca i Syna.
  Życząc wszystkim radosnego świętowania, pozwolę sobie zacytować myśl naszego ukochanego Jana Pawła II:
  „Jedyne źródło i jedyny korzeń, jedyna forma jaśnieje z potrójnego blasku. Tam, gdzie jaśnieje głębia Ojca, wkracza potęga Syna, stwórcza mądrość wszechświata, owoc wydany przez Ojcowskie serce! Tam błyszczy jednoczące światło Ducha Świętego”
  Niech Wiara w Przenajświętszą Trójcę wzmacnia nas w każdym kolejnym dniu, w każdej radości, smutku, niech pozwoli przeżyć wszystko, co nas spotyka z ufnością i nadzieją.

  Szczęść Boże
  S. Ewa Pollus

7 Maj 2018

"Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiem…"

Autor: S. Barbara Borowiak

„Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiem…”
  Jan Paweł II

  Świat rozpędza się coraz bardziej i coraz bardziej krzyczy. Zabieganie o sprawy dnia codziennego, pośpiech ciągły - trudno czasem własne myśli usłyszeć. . .
  I wtedy, jak każdego roku nadchodzi maj - piękny miesiąc - miesiąc poświęcony Matce Bożej.
  I czas ciszy. Ciszy, za którą dziękujemy Dobremu Bogu, bo tylko wtedy możemy Go usłyszeć. Tylko wtedy zatrzymujemy się nieco, zastanawiamy nad wszystkim: nad codziennością, nad tym, co ważne, a co może niekoniecznie ma zaprzątać nasze myśli. . .
  W wieleńskim klasztorze - jak zwykle w maju - kolejny raz rozpoczął się czas rekolekcji zakonnych. Czas, w którym na nowo odkrywamy prawdziwą hierarchię ważności, czas, by postawić Boga z powrotem w centrum naszego życia: w jedynym miejscu, które On powinien zajmować. Czas spotkania, podczas którego człowiek staje z Bogiem twarzą w twarz, by Go adorować i wyrażać swoją miłość do Niego.
  Myśli w takich chwilach zaczynają częściej biec ku bliźnim, pochylać się nad sprawami - może czasem dla nas mało istotnymi - ale ważnymi bardzo dla innych. W chaosie codzienności często nie czujemy, że z pozoru błahe czynności, dla niektórych są ogromnie trudną wyprawą. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele możemy i powinniśmy uczynić, aby otaczający nas ludzie poczuli się tak zwyczajnie szczęśliwymi, potrzebnymi…
  Ksiądz Kardynał Robert Sarah w swojej książce - w ślad za myślą Świętego Jana od Krzyża powiedział, że „Pierwszym językiem Boga jest cisza”
  Dziś pragnę raz jeszcze podziękować Bogu za ten ogromny dar ciszy. Dar, z którego często nie zdajemy sobie sprawy, a który pozwala nam zastanowić się nad samym sobą, swoim postępowaniem, nad tym czy każdego dnia chcę słyszeć Stwórcę i wypełniać Jego wolę.

Zobacz galerię fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: