archiwum aktualności - wrzesień 2018

8 Wrzesień 2018

"Witaj nam Lubaska Matko Jedyna"

Autor: S. Ewa Pollus

„Witaj nam Lubaska Matko Jedyna,
  Uproś nam łaskę u swego Syna,
  Witaj, ach witaj Niepokalana,
  Witaj, ach witaj, Matko kochana.”


  8 września - kolejny piękny dzień tego lata, ale też wielkie święto Narodzenie Najświętszej Maryi Panny i tym samym Matki Bożej Lubaskiej - Królowej Rodzin.
  Od wielu już lat parafianie wieleńscy pieszo pokonują tego dnia ponad 30 km, aby w Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu, pokłonić się Najświętszej Panience.
  W sobotni ranek, żegnani błogosławieństwem Księdza Proboszcza Marka Sobkowiaka około 100 osobowa grupa miejscowych pielgrzymów oraz kilkoro członków sąsiedniej parafii z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wyruszyła w drogę. Wśród nich Siostry naszego Zgromadzenia - cztery z Wielenia oraz dwie z Trzcianki. W Mężyku nastąpił pierwszy przystanek, na którym posililiśmy się i pozwoliliśmy wypocząć naszym nogom, po czym ruszyliśmy dalej. Przy jeziorze w Białej, gdzie wypoczywał tuż przed swoim wyborem na Piotrowy Tron nasz Święty Jan Paweł II i gdzie zbudowano na Jego cześć piękną kapliczkę, spotkaliśmy się z pielgrzymami, którzy wyruszyli z Roska. Nastąpił wtedy dłuższy postój, bowiem mieszkańcy wyżej wspomnianej wioski tradycyjnie już, witają strudzonych pątników pysznymi, własnoręcznie przygotowanymi ciastami i napojami. Tam też dołączył do nas Ks. Wikariusz Maciej Stawski i odtąd przewodniczył naszej pielgrzymce. Następne kilometry pokonywaliśmy już w dużej - ponad 140 osobowej grupie. Mieliśmy dobre nagłośnienie i niemal całą drogę śpiewaliśmy lub słuchaliśmy pięknych pieśni, a to bardzo pomaga w tak długim marszu. W okolicach Antoniewa nastąpił ostatni przystanek i po nim ostatni odcinek naszej wędrówki. Do Lubasza, zawitaliśmy o godz. 17. W serdecznych słowach przywitał nas Ks. Proboszcz Maciej Grześ, po czym nastąpił poczęstunek i krótki odpoczynek. O godz. 18 rozpoczęła się na placu koronacyjnym Msza Święta dla pielgrzymów pieszych W uroczystej procesji, miejscowi strażacy wnieśli na ołtarz wizerunek Matki Bożej Lubaskiej.
  W liturgicznej oprawie Mszy Świętej uczestniczyły nasze pątniczki: Siostra Anna czytała lekcję, a dwie dziewczyny śpiewały psalmy responsoryjne. Po błogosławieństwie zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, bo wzmocnieni Chlebem Eucharystycznym i otoczeni Matczyną opieką Lubaskiej Pani, wróciliśmy szczęśliwie do Domu.

Zobacz galerię fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: