archiwum aktualności - marzec 2019

31 MAR 2019

"W Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu"

Autor: S. Anna Miłuch


„Niezwyciężonego Władcy Opiekuna, Józefa Oblubieńca
  w pieśniach dziś wychwalamy !
  A Ty, który wiele możesz u Boga, módl się za tymi, którzy śpiewają: Witaj Święty Oblubieńcze Oblubienicy Dziewiczej”


  Jedenasty już raz Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z całego kraju wraz ze swoimi Podopiecznymi i współpracownikami, przyjechały do polskiego Nazaretu, bo tak właśnie nazywane jest Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Spotkały się tu, aby podziękować za wszelkie potrzebne łaski otrzymane za wstawiennictwem Świętego Józefa, ale również prosić - prosić o nieustanną opiekę nad całym Zgromadzeniem, nad dziełami przez nie prowadzonymi, nad wszystkimi, którzy powierzeni są trosce Sióstr. Również z Wielenia wyruszyła wczesnym rankiem pod przewodnictwem Siostry Dyrektor Ewy Pollus grupa Sióstr oraz pracownicy świeccy, aby powierzyć Świętemu Józefowi wszystkie nasze sprawy.
  Zgromadzonych powitał Kustosz Sanktuarium - Ksiądz Prałat dr Jacek Plota oraz Matka Prowincjalna - Siostra Regina Pobiedzińska.
  Spotkanie rozpoczęło się Akatystem ku czci Świętego Józefa Oblubieńca Bogarodzicy, a następnie Siostry Nowicjuszki przedstawiły w formie pantomimy przepiękne Misterium o Świętym Józefie.
  O godzinie 12 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Łukasza Buzuna, podczas której przedstawiciele poszczególnych placówek złożyli dar ołtarza. Po błogosławieństwie Księdza Biskupa oraz podziękowaniu i pożegnaniu przez Matkę Prowincjalną i Kustosza Sanktuarium, spotkali się wszyscy na wspólnej agapie, która zakończyła te radosne chwile.

Zobacz galerię fotografii

6 Marzec 2019

"Rozważania przed Wielkim Postem"

Autor: S. Urszula Janic


„Aby drugi człowiek po spotkaniu z nami odchodził lepszy, nie gorszy”

  Ogromną nadzieję żywimy, że spotkania naszych Mieszkańców z członkami Klubu Seniora „W kwiecie wieku”, to już stały punkt wzajemnej współpracy. U progu Wielkiego Postu kolejny raz wspólnie wielbiliśmy Boga, dziękując za wszystkich i wszystko, co na naszej drodze Pan postawił i prosząc o dobre przeżycie 40 dni dzielących nas od Radosnego Zmartwychwstania.
  Próbowaliśmy też sobie odpowiedzieć na wiele pytań - na przykład: co to znaczy wierzyć, co nam przeszkadza w bezkrytycznym przyjęciu Wiary, jakie trudności spotykamy na jej drodze i jak staramy się je pokonać, co nas wierzących łączy z wątpiącymi i w jaki sposób możemy sobie wzajemnie pomóc. . . .
  Nasze życie stanowi wiele etapów i pewnie niejedno z nas próbuje sobie uzmysłowić jak różne te okresy mogą wpłynąć na pogłębienie naszej relacji z Bogiem i jak wiele zależy od nas samych. Przecież każde życie kiedyś się kończy i musimy sobie uświadomić, że w zasadzie - jak powiedział uczestniczący w naszym spotkaniu Ojciec Florencjan - dla nas zgromadzonych w tej kaplicy, dla wieczności „liczy się to tylko, co tu w Wieleniu wycierpieliśmy”
  Ojciec Florencjan, od 2000 roku do chwili obecnej, prowadzi wykłady z homiletyki ( dział teologii zajmujący się kaznodziejstwem) w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach - sekcji Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.
  Nasze spotkanie zakończyło się agapą, podczas której rozmowy dotyczyły tak spraw duchowych, jak i bieżących dni, wydarzeń, zmieniającego się wokół nas świata. Zastanawiamy się też pewnie, czy w związku z ogromem zmian, jakie się dokonują na naszych oczach, wielu różnych stwierdzeń, wielu nowych poglądów, my wierzący też powinniśmy się do tej „nowoczesności” tak bezkrytycznie dostosować, ulegać im . . .
  Przypomnijmy sobie jednak, że Św. Augustyn powiedział:
„Życie nasze w tym pielgrzymowaniu nie może trwać bez pokusy, ponieważ właśnie postęp duchowy dokonuje się przez pokusy. Ten, kto nie jest kuszony, nie może siebie poznać. Zwycięstwo odnosi się poprzez walkę, a walczyć można jedynie wówczas, gdy się stanie w obliczu pokus i nieprzyjaciela.”

  Trwajmy zatem w ojców naszych wierze, uwielbiajmy Chrystusa Ukrzyżowanego i oczekujmy na Jego Chwalebne Zmartwychwstanie.

  S. Urszula Janic

5 Marzec 2019

"Wielki Post"

Autor: S. Ewa Pollus


„Odwieczna prawda znana od pradziada
  Z prochu jesteśmy, w proch się obracamy
  Tę starą prawdę popiół przypomina
  Gdy przed kapłanem głowy pochylamy”


  Józef Jeżowski

  Skończył się karnawał. Pogasły już światła balowych sal, zamilkły dźwięki muzyki i nadszedł ten szczególny w naszym życiu czas - czas wyciszenia, czas refleksji, czas potrzebny do ponownego zastanowienia się nad sobą …
  I czas, który poprzez mękę i śmierć naszego Pana przygotowuje nas do radosnego Zmartwychwstania.
  Spróbujmy zatem kolejny raz przystanąć, zadumać się może, dokonać pewnych podsumowań i kochać. Tak zwyczajnie kochać Boga i człowieka.
  Na progu Wielkiego Postu życzę tego wszystkim Wam, moi kochani i sobie. Sobie również.

  Szczęść Boże

  S. Ewa Pollus

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: