archiwum aktualności - czerwiec 2019

27 CZE 2019

"Ślubuję na całe życie..."

Autor: S. Magdalena Patyna


„Wypełnię me śluby dla Pana
  Przed całym Jego ludem,
  W dziedzińcach Pańskiego Domu,
  Pośrodku Ciebie Jeruzalem”

  (Psalm 116, 18-19)

  W Święto Wspomnienia NMP Nieustającej Pomocy, miałam zaszczyt uczestniczyć w uroczystości złożenia Wieczystej Profesji czterech Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi: S. Moniki, S. Marii, S. Katarzyny i S. Anny, która miała miejsce w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie. Mszy Świętej, podczas której nasze Współsiostry powierzyły całe swoje życie Najwyższemu, przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo.
„Uznanie Boga jako Jedynego Pana i Oblubieńca w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie to jest droga miłości Chrystusa na czas i na wieczność” powiedział w homilii Abp Depo.
  W uroczystości wzięły udział: Matka Generalna, Matki Prowincjalne trzech prowincji oraz Siostry z domów w całej Polsce. We wspólnej modlitwie uczestniczyli również Kapłani i bracia zakonni z Polski i z zagranicy oraz rodziny i przyjaciele Sióstr składających Wieczystą Profesję.
  Wszyscy złączyli się we wspólnym uwielbieniu Boga, dziękując za dar tych które wzorem Maryi, wypowiedziały „tak” Bożej Miłości - „na czas i na wieczność”

Zobacz galerię fotografii

20 CZE 2019

"Boże Ciało"

Autor: S. Ewa Pollus


„Idzie procesja; pieśń modlitewna
  Nad tłumem wiernych płynie;
  Pieśń uwielbienia Boga samego
  Co się w monstrancji kryje.”


  W 1263 roku podczas mszy w kościele w Bolsenie (w pobliżu Orvieto), z trzymanej przez księdza Hostii, na płótno i posadzkę popłynęła krew. Aby upamiętnić to wydarzenie, rozpoczęto budowę katedry w Orvieto, która trwała trzy wieki, a w jej wnętrzu znajdują się niezwykle cenne relikwie: Hostia i kapłański korporał.
  Między innymi to wydarzenie przyczyniło się do tego, że do kalendarza świąt chrześcijańskich włączono Boże Ciało.
  W czwartek, jak wierni całego świata, kolejny już raz przeszliśmy z Eucharystią ulicami naszego miasta. Przede wszystkim dziękowaliśmy dobremu Bogu za wszelkie otrzymane łaski, a szczególnie za to, że dał światu Chrystusa, który zostawił nam siebie w kruchym kawałku chleba. I prosiliśmy, prosiliśmy o Jego obecność wśród nas każdego dnia.
  Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym, a po niej procesja do trzech ołtarzy zbudowanych przy głównej ulicy. Przed wejściem na teren naszego Domu Kapłan udzielił miastu i jego mieszkańcom uroczystego błogosławieństwa.
  Obchody Bożego Ciała zakończyła Msza Święta sprawowana przy specjalnie przygotowanym na tle jednego z naszych pawilonów ołtarzu. Mszy Świętej przewodniczył Proboszcz wieleńskiej parafii Ks. Marek Sobkowiak, a kazanie wygłosił Ksiądz Wikariusz Maciej Stawski.
  Raz jeszcze dziękujemy Panu za wszystko, czym obdarza nas każdego dnia, przepraszamy za wszelkie nieprawości, które zadają wciąż nowe rany Najświętszemu Sercu i nieustannie prosimy:

„…Jezu nie opuszczaj nas!
  Tyś powiedział, że na ziemi
  Nie zostawisz na samymi,
  Twoje Serce czuło w niebie
  Jak nam ciężko żyć bez Ciebie.”


  S. Ewa Pollus

Zobacz galerię fotografii

8 CZE 2019

"Bóg kocha ciszę"

Autor: S. Barbara Borowiak


"Bóg kocha ciszę, Potrzeba, byśmy szukali Boga,
ale nie odnajdziemy Go w hałasie, w zamieszaniu" .


  Matka Teresa z Kalkuty


  8 czerwca około godziny 15 miało miejsce w naszym Zgromadzeniu niezwykłe wydarzenie. Jego Ekscelencja, Ksiądz Biskup Jerzy Mazur z Diecezji Ełckiej, dokonał poświęcenia kolejnego dzieła, jakie zgodnie z przesłaniem Świętego Zygmunta Felińskiego pragniemy prowadzić - Pustelni Rodziny Maryi Betlejem w Studzienicznej.
  W dzisiejszym, rozpędzonym niezwykle świecie, kiedy trudno czasem usłyszeć własne myśli - nie wspominając o pięknych odgłosach przyrody, śpiewie ptaków, łagodnym szumie liści, miejsce, w którym można znaleźć ukojenie, doznać ciszy, a w niej odnaleźć głos Boga - jest ogromnie ważne.
  Wszyscy spragnieni ciszy i odosobnienia, przeżycia swoich własnych, indywidualnych rekolekcji, w takich właśnie miejscach, w takich pustelniach - mogą spotkać Pana.
  W niedzielę - 9 czerwca miałyśmy zaś wspaniałą okazję do uczestniczenia w uroczystej Mszy Świętej upamiętniającej pielgrzymkę Jana Pawła II, której również przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jerzy Mazur.
  Jego homilia zawierała między innymi słowa:

„Papież powiedział wtedy: <>. My dzisiaj mocno wierzymy, że jako Święty jest z nami i woła o naszą świętość”

  A także:

„On wtedy przybył, żeby dodać nam odwagi, abyśmy żyli nadzieją. Dodał nam odwagi, abyśmy zostawili lęki, strach, a z wielką odwagą i pasją czynili dobro, nieśli miłość”

  Pamiętając wszystkie przesłania naszego Świętego Papieża, kierujmy się nimi każdego dnia: czyńmy dobro, nieśmy miłość.

Zobacz galerię fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: