archiwum aktualności - październik 2019

28 PAŹ 2019

"Cnota"

Autor: S. Ewa Pollus


„Cnota - ugruntowana, stała etyczna dyspozycja człowieka gotowego posługiwać się swoimi władzami moralnymi – rozumem, wolą i zmysłami – do postaw i konkretnych czynów zgodnych z dobrem etycznym.”
  W naszej wieleńskiej wspólnocie zakonnej odbywają się cykliczne konferencje dotyczące życia duchowego. W poniedziałek - 28 października, zaszczycił nas swoją obecnością Ojciec Florencjan, który od 2000 roku prowadzi wykłady z homiletyki w sekcji Wydziału Teologicznego UAM, w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach.
  Wiara, Nadzieja i Miłość. . . Trzy podstawowe wartości, trzy klucze do sumienia, trzy cnoty główne, którymi my chrześcijanie winniśmy się kierować każdego dnia. Człowiek, w którego sercu mają one swoje miejsce, piękniej idzie przez życie. Dotyka to też wszystkich, których spotyka na swojej drodze bowiem cnota, to nieustanne pragnienie czynienia dobra. I nawet, kiedy stają przed nim przeszkody - on je pokonuje, ponieważ siła tkwi w celu, do jakiego dąży, a umocnieniem w tym dążeniu są wartości zakorzenione w jego duszy.
  Czynienie dobra bliźniemu w każdej sytuacji jest niezwykle trudnym zadaniem, bo człowiek najczęściej na pierwszym miejscu widzi własne potrzeby. A jednak warto. Warto, bo jak pięknie powiedział kiedyś Ksiądz Jan Twardowski:
„Jeśli ktoś płacze dlatego, że drugiemu jest źle, Pan Bóg cieszy się tym płaczem, bo takie łzy ciekną po twarzy jak perły, które nurek wyławia z ciepłego morza w Zatoce Perskiej. To są piękne łzy.”
  Starajmy się zatem czynić dobro, bo to najważniejsza cnota. Cnota, której wagę tak pięknie ukazał nam w swojej prelekcji Ojciec Florencjan i któremu tą drogą pragnę serdecznie podziękować.

28 PAŹ 2019

"1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych"

Autor: S. Ewa Pollus


  Dzień ten kojarzy się ze zniczem, grobem bliskich osób, modlitwą i pamięcią o tych, którzy cieszą się już chwałą w Domu Ojca Niebieskiego.
  Kościół i my, którzy do niego należymy, oddajemy im cześć pamiętając jednak o tym, że droga, która pielgrzymujemy tu na ziemi, ma nas również zaprowadzić do świętości. Nawiedzając cmentarze - miejsca spoczynku tak wielu już z nas, otoczmy ich modlitwą i podziękujmy za wspólnotę ze Świętymi, którzy każdego dnia orędują za nami u Pana.
  2 listopada natomiast, Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dzień ten w naszej tradycji zwany Dniem Zadusznym, wprowadził w 998 roku Opat Benedyktynów w Cluny we Francji, dzisiaj już Święty Odilon, który właśnie 2 listopada zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych. W kościele rzymskim zwyczaj ten stał się powszechnym w XIII wieku.
  Już wkrótce spotkamy się na cmentarzach - w modlitwach pamiętajmy o tych, którzy już oglądają Boga, ale też o tym że „Każdy człowiek idąc przez ziemię powinien zostawić po sobie ślady dobra”

Zobacz galerię fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: