archiwum aktualności - marzec 2020

4 MAR 2020

"Matka Matylda Getter"

Autor: S. Ewa Pollus


„Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić”

  Matka Matylda Getter …

  Matka Matylda przez całe swoje prawie stuletnie życie wspierała w nieszczęściu bliźnich, wychowywała do chrześcijańskiej odpowiedzialności, ocaliła od śmierci… Można wyliczać długo: w końcu XIX wieku były to niezamożne dziewczęta z polskiej diaspory w Petersburgu, później warszawskie sieroty i dzieci ulicy oraz uboga młodzież z prowincji imperium carów, żołnierze I wojny światowej, biedota miejska oraz chorzy.
  A kiedy wybuchła tak straszna II wojna światowa, Matka Matylda Getter - Przełożona Prowincji Warszawskiej, ryzykując własnym i swoich Współsióstr życiem, ocaliła wraz z nimi kilkaset żydowskich dzieci wyprowadzonych przez Irenę Sendlerową z getta w Warszawie oraz z innych miejsc w okupowanej przez Niemców Polsce. W Domu Prowincjalnym przy ul. Hożej 53 w Warszawie oraz w ponad 60 klasztorach i placówkach opiekuńczych Zgromadzenia, otrzymały one schronienie, opiekę i wyżywienie oraz nowe dokumenty. Z szacunków wynika, że w ten sposób Siostry uratowały przed śmiercią około 750 osób. Za swoją działalność Matka Matylda została odznaczona przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
  25 lutego 2020 - w dniu 150 urodzin Matki Matyldy Getter, Prezes IPN dr Jarosław Szarek złożył hołd bohaterce w miejscu jej spoczynku na Starych Powązkach w Warszawie.
  29 lutego w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Popiełuszki, Najświętszą Ofiarą rozpoczęły się obchody urodzinowej uroczystości. Ksiądz Doktor Robert Ogrodnik w swojej homilii powiedział: „gromadzimy się, by uwielbić Boga za dar życia dzielnej kobiety, świątobliwej siostry zakonnej, osoby kochającej Polskę” Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Kapelan Pana Prezydenta Andrzeja Dudy podziękował Siostrom w imieniu Pana Prezydenta za codzienna modlitwę za Polskę i jego samego.
  Kolejnym punktem uroczystości było premierowe wykonanie oratorium „Sprawiedliwe” ku czci Matki Matyldy Getter oraz Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ratujących Żydów podczas II wojny światowej, ale także poświęcone Św. Zygmuntowi Szczęsnemu. Wśród gości był także Pan Prezes IPN i Pani Dyrektor Archiwum IPN. Uczestniczyły w nich również osoby ocalone przez Siostry Franciszkanki z warszawskiego getta.  W tym dziękczynnym oratorium wystąpili soliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Chór AVE i Iuvenis. Grali instrumentaliści Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Jakuba Kaczmarka.
  Z koncertem wystąpili też uczniowie Zespołu Muzycznego Szkoły Podstawowej prowadzonej przez nasze Zgromadzenie w Markach, a dzieci z przedszkola w Płudach oraz ich rodzice wykonali spektakl pt. „Anioły”
  Wraz z Siostrą Przełożoną Barbarą Borowiak, dostąpiłyśmy zaszczytu, uczestnictwa w tej niezwykle wzruszającej uroczystości i nie mogę w tym miejscu nie zacytować niezwykle wzruszającego i znamiennego utworu:
  „ Pędzona, bita, kopana, wlokła się matka zatroskana. Ani jednej łzy nad sobą, myśl twarda, jak życie surowa: gdzie swe dziecko przed męką schować ? Przez Płudy gnał ją Niemiec w pojmanym tłumie. Śmierć czekała, nie taka zwykła, śmierć straszna! Nikt tego nigdy nie zrozumie ! Bita myśli: za tym parkanem chrześcijańskie zakonnice… W Płudach przestraszone ulice zastygły, gdy rzuciła swe maleństwo, a za tym parkanem chwyciły je ręce sióstr pomocą wezbrane! Wyło serce przez rozstanie, ale wiedziała: ocaliła ukochane! Widmo śmierci już nie straszyło. Żydowskie dziecko ma żyć i będzie żyło !”
  Dziękujmy dziś Bogu za Matkę Matyldę, za pokój na świecie doceniajmy to, ale pamiętajmy…Pamiętajmy zawsze o naszej historii, a w niej również tych strasznych chwilach, bo „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. „

  S. Ewa Pollus

Zobacz galerię fotografii

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: