archiwum aktualności - październik 2022

07 PAŹ 2022

"Wystawa poświęcona Matce Matyldzie Getter"

Autor: S. Ewa Pollus

  „Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić”

  Matka Matylda Getter

  Przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi - Matka Matylda Getter, ocaliła wraz Siostrami kilkaset żydowskich dzieci z getta w Warszawie oraz z innych miejsc w okupowanej przez Niemców Polsce, za co jak wiadomo groziła śmierć. Dzieci te dzięki wielkiemu sercu i odwadze Matki Getter przeżyły bezpiecznie wojnę. Matka Matylda umieściła je w wielu placówkach, które prowadziły nasze Siostry i przy ich również odwadze i poświęceniu zabezpieczyła przed głodem oraz zapewniła dach nad głową. Za swoją działalność Matka Matylda Getter została odznaczona przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
  W 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Pan Andrzej Duda ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Podczas obchodów tego święta w roku 2021, Pan Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Matkę Matyldę Getter Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
  Powiedział wtedy między innymi:
„Pozdrawiam serdecznie uczestników dzisiejszej uroczystości, a zwłaszcza Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi – członkinie zgromadzenia, któremu tak wiele żydowskich dzieci zawdzięczało swoje ocalenie. Życzę, aby powiodły się plany upamiętnienia tamtych wydarzeń. Niech postawa polskich sióstr zakonnych i księży ratujących Żydów budzi w nas ducha wzajemnego szacunku, a ich bohaterstwo pozostanie na zawsze w pamięci naszej oraz wszystkich narodów świata”
  Na terenie naszego Domu powstała niedawno wystawa poświęcona tej niezwykłej postaci. Wystawa przypominająca nam wszystkim bohaterstwo Matki Matyldy i wielu współpracujących z nią na tej niwie Sióstr. Wystawa cieszy się zainteresowaniem naszych Mieszkańców i Pracowników, zatem mam ogromną nadzieję, że jedna z refleksji po jej obejrzeniu będzie ta, iż nic nie zostało nam dane na zawsze - zwłaszcza pokój - tak w ostatnim czasie zagrożony. Prośmy więc naszego Świętego Założyciela o nieustanne orędownictwo u Pana, aby ochronić nas raczył przed okrucieństwem wojny.

  Szczęść Boże
  S. Ewa Pollus

05 PAŹ 2022

"Różaniec…"

Autor: S. Ewa Pollus

  „Przyjdzie ten czas
  kiedy siądziesz
  między nami
  najprawdziwiej
  jak można
  Popatrzymy Ci w oczy
  odgadując jedynie
  łagodność twarzy
  własnej Matki
  Tymczasem
  ożywaj w Ikonie
  pod dotknięciami
  naszych modlitw
  Słuchaj
  przebaczaj
  i podpowiadaj
  otulaj
  różańcowym szelestem
  jak płaszczem nadziei
  w który można się schować
  i wypłakać”


  Marian Stanisław Hermaszewski

  Różaniec…

  Z łacińskiego rosarium czyli ogród różany lub też wieniec z róż. Modlitwa naszego Kościoła pierwotnie znana pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny.

  W tradycji katolickiej modlitwa ta kultywowana jest od średniowiecznych czasów, a Kościół obdarzył ją szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem.

  W Piśmie Świętym nie ma wprost wzmianki o różańcu, jednak część tej modlitwy jest oparta na Ewangelii (Łk 1, 28. 45), jego zaś symbolika na Objawieniach Maryjnych potwierdzonych przez Kościół Katolicki.

  Przeżywamy właśnie październik – miesiąc różańcowy. Czy pamiętamy każdego dnia, żeby choć w jednej dziesiątce dziękować i prosić Matkę naszą najlepszą o nieustanne orędownictwo u Syna ? Tak wiele łez na świecie, trosk, strasznych zagrożeń – któż, jak nie Matka może nas chronić i odwracać wszelkie zło?

  Przesuwając zatem paciorki różańca z ufnością zanośmy wszelkie prośby i rozważajmy Tajemnice Radosne, Bolesne i Chwalebne, nie zapominając też o ustanowionych przez naszego Świętego Papieża Tajemnicach Światła. Na koniec pozwolę sobie zacytować Błogosławioną Siostrę Ismeldę – Nazaretankę:

Matce Bożej Różańcowej

W ojczyźnie mojej
  Jesienią… jesienią…
  Gdy złote liście
  Wokoło się mienią –
  I tańczą powiewem
  Wiatru unoszone –
  A słonko zza chmurek
  Spogląda zdziwione –
  Gdy jesienne róże
  płatki rozchylają
  I gdy mgły poranne
  Ziemię otulają –
  Jasna postać Marii
  Jawi się przed nami
  I patrzy na Polskę
  Dobrymi oczami.
  Na dłoniach złożonych
  Różane perełki –
  to lek Jej Matczyny
  Na ludzki ból wszelki –
  Ufnie więc podnośmy
  Pochylone czoła,
  Oplećmy Różańcem
  Polskę dookoła.


  Szczęść Boże
  S. Ewa Pollus

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: