Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

14 Lis 2015

Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

Autor: S. Urszula Pękala

14 listopada kolejny raz pojechałyśmy do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. W kilkunastoosobowej grupie Sióstr i Współpracowników świeckich, pod przewodnictwem Siostry Dyrektor Ewy Pollus, ok. godz. 6.OO wyruszyłyśmy w podróż.

Mimo dalekiej drogi czas płynął szybko – była modlitwa, rozmowy i odpoczynek ... Święty Józef jest Patronem naszej Prowincji i naszego Domu, ale jako głowa Świętej Rodziny skupił u siebie Siostry z całej Polski.

Matka Prowincjalna - Grażyna Orłowska, jako organizatorka spotkania przywitała wszystkich: Kapłanów, Siostry zakonne oraz osoby świeckie i zachęciła do wspólnej modlitwy.

Spotkanie rozpoczęły dzieci z szamotulskiego Domu, będące pod opieką Siostry Kamili, które odegrały pouczającą scenkę. Pokazały w niej, że przykład życia Świętych i Ich słowa mogą być pomocą w naszym codziennym życiu, a szczególnie wtedy, kiedy dotykają nas krzyże.

Następnym punktem był śpiew Godzinek ku czci Św. Józefa.

W samo południe odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Prałata Adama Modlińskiego. W koncelebrze wzięło udział kilku Kapłanów współpracujących z naszym Zgromadzeniem.

Matka Prowincjalna tuż przed Eucharystią podkreśliła rolę, jaką pełnił Św. Józef będąc głową Świętej Rodziny, Jego ciężką pracę i wezwała nas do modlitwy w intencji dzieł, jakie prowadzimy. To właśnie ten Święty ma być dla nas wzorem, a zarazem Orędownikiem, do którego możemy się zawsze zwracać o pomoc.

Miłym akcentem uroczystości był udział naszej Współsiostry Aleksandry Łojewskiej w oprawie liturgicznej – czytała modlitwę powszechną, oraz Pani Marii Kierstan – uczestniczyła w procesji z darami.

Po Komunii Św. oddaliśmy się Św. Józefowi we wspólnym akcie zawierzenia.

Ogromną radość sprawiło nam też spotkanie przy stole. Poza wspaniałym poczęstunkiem była to okazja do rozmowy z Matką Generalną, Matką Prowincjalną i przybyłymi Siostrami.

Na zakończenie otrzymaliśmy od dzieci przebywających pod opieką naszych Sióstr rogale marcińskie i ruszyłyśmy w drogę powrotną.

Z pewnością długo będziemy pamiętać ten dzień i już dziś cieszymy się na spotkanie w przyszłym roku.

Bardzo dziękujemy Siostrze Przełożonej i Siostrze Dyrektor za możliwość wyjazdu. Niech Święty Józef wspiera i błogosławi w codziennym trudzie. Bóg zapłać.

  • Odwiedź nas lub napisz do nas:

W Wieleniu nad Notecią został założony Dom Opieki dla starców pod nazwą Zakładu św. Józefa. Dom ten, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, rozpoczął swoją działalność w 1933 roku. Od kwietnia 1933 roku siostry Rodziny Maryi rozpoczęły pracę na tym terenie.

Nasza Galeria

/ /