archiwum aktualności - sierpień 2013

26 Sie 2013

Jest zakątek na tej ziemi…

Autor: S. Marta Jagielska

Liturgiczna Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej obchodzona w całym Kościele w Polsce 26 sierpnia, w naszym Domu ma zawsze szczególny charakter, albowiem Jasnogórska Pani jest Patronką naszej kaplicy. Jak na wzgórzach Częstochowy, tak i tu w Wieleniu Matka Boża znalazła sobie mały zakątek, gdzie każdy może przyjść ze swoimi problemami, radościami i smutkami. Wdzięczne za matczyne serce Maryi i jej nieustanne orędownictwo przez 80 lat istnienia naszego Domu, świętowałyśmy, w poniedziałek 26 sierpnia wraz z naszymi podopiecznymi i pracownikami, uroczystości odpustowe.

Suma odpustowa o godzinie 10:30 zgromadziła liczne grono czcicieli naszej Jasnogórskiej Pani spośród mieszkańców i pracowników Domu oraz Sióstr. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył O. Grzegorz Krzyżostaniak OMI. W koncelebrze uczestniczyli zaprzyjaźnieni z naszą Wspólnotą zakonną i Domem kapłani: Ojcowie Franciszkanie z Wronek, Ks. Proboszcz Roman Poplewski oraz Ks. Kapelan Leszek Firlej. O. Grzegorz w wygłoszonym do nas słowie przypomniał o szczególnej czci oddawanej Czarnej Madonnie przez wieki w naszym narodzie. Jasna Góra stała się miejscem licznych pielgrzymek Polaków w różnych momentach trudnej historii Polski. Szli oni do Maryi jak do Matki, która zawsze wysłucha, zawsze pocieszy i nigdy nie odmówi pomocy. Ojciec Grzegorz zwrócił uwagę, że takim miejscem spotkania z Matką Jezusa, z Czarną Madonną dla Sióstr i dla mieszkańców tego Domu jest kaplica, w której sprawujemy tę Eucharystię, kaplica, w której Ona króluje, w której gromadzimy się codziennie przy stole eucharystycznym, na różańcu, do której przychodzimy wreszcie, przynosząc wszystkie nasze sprawy. W zakończeniu homilii Ojciec wezwał wszystkich do naśladowania Maryi w Jej miłości do Chrystusa.

Całej Eucharystii towarzyszyła atmosfera modlitwy i wzniosłości. Siostry wraz z pracownikami zatroszczyły się o piękną oprawę muzyczną i liturgiczną Mszy odpustowej. Na koniec s. Marta Jagielska, w imieniu Sióstr, pracowników i mieszkańców naszego Domu, podziękowała kapłanom za wspólną modlitwę i sprawowaną w naszej intencji Eucharystię, a Ojcu Grzegorzowi za piękne słowo skierowane do nas w homilii. Cała wspólnota eucharystyczna wreszcie otrzymała specjalne odpustowe błogosławieństwo.

W ten sposób oddaliśmy cześć naszej najlepszej Matce Maryi, która w swoim jasnogórskim wizerunku patronuje naszej kaplicy.

17 Sie 2013

Siostry Nowicjuszki

Autor: Nowicjuszka S. Katarzyna

W nurcie miłości, lecz nie w nurcie świata

W Warszawie na Woli spędzamy dwa lata.

Ten czas to nowicjat- bliskie z Panem bycie,

Aby serce, rozum i wolę związać z Nim na całe życie.

  Po pierwszym roku obfitującym:

  W modlitwę, pracę i poznawanie życia zakonnego,

  Nadszedł czas, by zakosztować

  Czegoś nieco innego.

22- go lipca zawitałyśmy do Wielenia,

Aby zdobyć tutaj nowe doświadczenia.

Rozpoczęło się od poznania wspólnoty, potem Mieszkańców ZDPS -u i terenu zakładu, a na samym wstępie zaproszona nas do gorącego, domowego obiadu.

Plan dnia ustalony,

Obowiązki rozdane.

Planowanie – rzecz ważna

By dzieło było udane.

  Musicie wiedzieć, że wśród członków Rodziny Maryi są nie tylko siostry,

  Ale każdy kto jest pod Jej opieką,

  Zwłaszcza człowiek chory, ubogi i prosty.

Posłane do ludzi będących w potrzebie,

Pytamy – co każda dać może drugiemu od siebie?

Karmienie, spacery, kąpiele…

Czynione z miłością znaczą bardzo wiele.

  To minimum wysiłku, jaki możemy uczynić w czasie posługi dla chorego ciała,

  Po prostu bycie i życzliwy uśmiech to coś, co najlepiej działa.

11 –tego sierpnia, aby tradycji stało się zadość odbył się Piknik Rodzinny, który Mieszkańcom i ich najbliższym sprawił niemałą radość.

  Msza Św. w kaplicy Jasnogórskiej Pani

  Była pięknym powitaniem, a potem na świeżym powietrzu,

  Przy dźwiękach muzyki rozpoczęła się zabawa z tańcem i śpiewaniem.

  Domownicy pod kierunkiem terapeutów

  Włożyli sporo wysiłku w wydobycie swych talentów

  Była bajka o Królewnie Śnieżce, układ taneczny i wokalne popisy.

14-tego sierpnia, korzystając z uroków ciepłego lata

odeszłyśmy od obowiązków

aby zwiedzić kawałek świata.

Arboretum w Wirtach,

Krzyżacka twierdza w Malborku,

Spacer po księżycu przez oko teleskopu.

Gdańska Starówka z Kościołem Mariackim,

Długi Targ z Jarmarkiem Dominikańskim,

Lekcja historii na Westerplatte,

Rejs po kanale portowym

i może wyda się to trochę dziwne,

ale wiedza sama wchodziła do głowy.

W ostatnim dniu spacer po plaży na Mierzei Wiślanej, to wszystko sprawiło, że wakacje były bardzo udane.

11 Sie 2013

I już po 5 pikniku rodzinnym...

Autor: Iwona Zagozdon

Piąty już Piknik Rodzinny odbył się w niedzielę 11.08.2013 r. Wakacyjne spotkanie Mieszkańców z rodzinami to piękna tradycja w naszym Domu i zawsze z wielką niecierpliwością oczekiwana. Opatrzność Boża i w tym roku zapewniła nam wspaniałą, słoneczną pogodę, co z kolei wprawiło w szampańskie nastroje wszystkich uczestników imprezy.

Spotkanie rodzin rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w kaplicy przez Księdza Kapelana. Następnie Siostra Dyrektor przywitała serdecznie wszystkich zgromadzonych i zaprosiła na obiad przygotowany przez Panie kucharki.

Po obiedzie rozpoczęła się wspólna zabawa, a także część artystyczna przygotowana przez Mieszkańców. Zaprezentowali oni w tym roku przedstawienie teatralne ”Królewna Śnieżka” oraz taniec z chustą animacyjną, a na zakończenie w krótkim koncercie zaprezentowała swoje wokalne umiejętności Anna Dobies. Nagrodą dla wszystkich wykonawców, którzy przez długie tygodnie przygotowywali się do występów były gromkie brawa widzów i słodycze.

Wzorem lat ubiegłych w pawilonie Józefówka zostały wystawione prace wykonane przez naszych Mieszkańców oraz terapeutów zajęciowych w ramach zajęć terapeutycznych. Do tańca przygrywał zespół Applause, który tak zachęcał towarzystwo do wspólnej zabawy, iż „parkiet” ani na chwilę nie pustoszał, zaś w przerwach między tańcami Panie kucharki częstowały wszystkich „czym chata bogata”.

W przemiłej atmosferze czas upłynął niezwykle szybko i nadszedł czas rozstania. Siostra Dyrektor wraz z Siostrą Barbarą Borowiak podziękowały za wzruszające i radosne spotkanie zapraszając jednocześnie na przyszły rok, a Ksiądz Kapelan wszystkim pobłogosławił. Zmęczeni nieco, ale niezwykle radośni, zadowoleni i pełni nadziei rozstaliśmy się "na rok".

Strona 1 / 1