archiwum aktualności - sierpień 2019

10 SIE 2019

"Jubileusz S. Małgorzaty"

Autor: S. Ewa Pollus


„Miejsce każdego z nas zależy wyłącznie od naszego powołania.
  Powołania nie znajduje się po prostu po zastanowieniu
  i przeanalizowaniu różnych dróg - ono jest odpowiedzią
  otrzymaną w modlitwie”

  Edyta Stein

  8 lipca 1994 roku, to dzień niezwykły - dzień, w którym Siostra Małgorzata złożyła w Szamotułach pierwsze śluby. Ofiarowała Maryi swoje życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie.
  Minęło od tej pory 25 lat . . .
  Siostry Jubilatki, a wśród nich Siostra Małgorzata, pragnąc całym sercem przygotować się do tej pięknej i ważnej niezmiernie uroczystości, udały się 25 lipca do Międzylesia koło Warszawy, aby tam w ciszy i spokoju przeanalizować czas, jaki Bóg pozwolił im spędzić w różnych placówkach, w różnych miejscowościach, piastując różne stanowiska, ale zawsze w służbie Bogu i bliźniemu.
  I nie jest ważnym fakt, czy ludzie potrzebujący ich pomocy to dorośli - chorzy i zniedołężniali, czy też dzieci, które z różnych względów zostały pozbawione domu rodzinnego i najbliższych : matki, ojca, rodzeństwa . . .
  12 Sióstr pod przewodnictwem duchowym Siostry Wikarii Wandy Mikickiej spotykało się każdego dnia i prowadziło długie rozmowy dotyczące tak spraw zakonnych, jak i codziennych problemów, trudności, ale i radości. Odwiedziły też w tym czasie Muzeum Powstania Warszawskiego, które na każdej z Sióstr wywołało niesamowite wrażenie i pozwoliło przenieść się w pewnym sensie w ten okrutny czas wojny, strasznej pożogi i cierpienia oraz śmierci wielu, a także zmusiło natychmiast do modlitwy dziękczynnej za pokój. Udały się też do Katedry Warszawskiej z pokłonem dla Świętego Zygmunta Felińskiego, a także pod przewodnictwem Brata Katedralnego zwiedziły podziemia katedry pamiętając o tym, co powiedział Prymas Tysiąclecia:
„…gdy wchodzisz w progi Katedr, stąpaj ze czcią,
  bo idziesz po ofiarnej krwi rodaków
  i wracaj do pracy, gotów naśladować najlepszych synów Polski…”

  Kolejnym miejscem, które odwiedziły Jubilatki był ważny niezmiernie dla chyba każdego Polaka - Niepokalanów. Z wielkim wzruszeniem uczestniczyły we Mszy Świętej, którą odprawiał 97 letni Franciszkanin, były spowiednik Sióstr naszego zgromadzenia - Ojciec Ignacy. Ojciec Ignacy, już jako zakonnik niósł pomoc warszawskim powstańcom. Piękne kazanie zawierające między innymi wspomnienia o jego własnym powołaniu, a szczególnie słowa przewodnie wypowiedziane z ogromną serdecznością i życzliwością: „służyć z radością” na długo pozostanie w sercach uczestniczących w tej jubileuszowej Eucharystii.
  31 lipca dołączyło do nich 11 Sióstr, które obchodzą w tym roku 10 rocznicę złożenia Wieczystych Ślubów zakonnych, a już 2 sierpnia rozpoczęły się rekolekcje, którym przewodniczył Ojciec Paweł - Salezjanin z Ostródy.
  Zwieńczeniem trzytygodniowego niemal spotkania była uroczysta Msza Święta, podczas której Siostry Jubilatki ponowiły złożone przed 25 laty śluby. Uczestniczyła w niej Matka Generalna oraz wszystkie Matki Prowincjalne.
  Wspólne śniadanie zakończyło w piątek te rekolekcyjne spotkania i każda z Sióstr wróciła do swojego domu i obowiązków.
  W sobotę - 10 sierpnia już w naszym Domu, w intencji Siostry Małgorzaty, Ksiądz Kapelan odprawił poranną Mszę Świętą. Modliliśmy się o wszelkie potrzebne łaski, zdrowie i Boże Błogosławieństwo na każdy dzień Czcigodnej Jubilatki.
  Również niedziela rozpoczęła się Eucharystią w Jej intencji, w której obok Sióstr modlili się współpracownicy i Mieszkańcy Domu, prosząc Patronkę naszej kaplicy Częstochowską Królową Polski, aby każdego dnia otaczała Siostrę Małgorzatę swoją Matczyną opieką oraz naszego Założyciela - Świętego Zygmunta Felińskiego o wypraszanie u Boga Ojca wszelkich potrzebnych łask na każdy kolejny dzień życia Jubilatki.
  Świąteczne śniadanie rozpoczęło się od najserdeczniejszych życzeń, pięknych kwiatów i niekończących się rozmów oraz wspomnień. Tak pięknie przywitana niedziela, pełna słońca i radosnych wydarzeń to był ostatni już dzień obchodów jubileuszu Siostry Małgorzaty.

Zobacz galerię fotografii

1 SIE 2019

"Spotkanie rocznika"

Autor: S. Ewa Pollus


„Prawdziwym przyjacielem jest ten, dzięki któremu staję się lepszy”
  Jan Paweł II

  W czwartek - 1 sierpnia, wraz z Siostrą Przełożoną , udałyśmy się na kolejne spotkanie w gronie osób, które przed laty, studiowały w tym samym roku, na Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Inicjatorem był nasz kolega - dzisiaj Doktor Habilitowany Medycyny - Szczepan Cofta, który jest aktualnie Dyrektorem Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Swoją obecnością zaszczycił nas emerytowany już dziś Profesor - Ksiądz Bogdan Poniży. Chwile spędzone w gronie przyjaciół mają ogromne znaczenie w naszym życiu, bowiem nie tylko służą podtrzymywaniu kontaktów, ale też wymianie pewnych doświadczeń, a szczególnie - jak było to w naszym przypadku - dyskusjom na tematy związane z aktualną sytuacją Kościoła, problemami, z którymi w nowej rzeczywistości przyszło Mu się zmierzyć i wieloma zagadnieniami wynikającymi między innymi z coraz większej laicyzacji życia.
  Nasze drogi rozeszły się - każdy pracuje na innej niwie, zdobył inne tytuły naukowe - jednak wszyscy pamiętamy, że Chrystus przestrzega nas przed zbytnimi troskami o sprawy doczesne i dlatego staramy się najpierw szukać Królestwa Bożego i ufać w Bożą Opatrzność.
  Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze, za co pragnę szczególnie podziękować żonie Szczepana Annie, która włożyła wiele trudu i serca w przygotowanie go i sprawienie, że wszyscy czuliśmy się jak w rodzinie.

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: