archiwum aktualności - grudzień 2022

19 GRU 2022

"Życzenia na Boże Narodzenie"

Autor: S. Ewa Pollus

„PYTANIA NIE TYLKO
  NA BOŻE NARODZENIE
  zagubionego kto odnajdzie
  zakrzyczanego kto usłyszy
  zasłanianego kto zobaczy
  wyrzucanego kto przyjmie pytam siebie
  ciebie
  świat w mroku widzę nadzieję
  jak gwiazdę betlejemską
  co prowadzi
  do Światła”


  Alina Dorota Paul

  Już wkrótce narodzi się Boża Dziecina…. Może warto pójść za myślą zmarłej niedawno poetki, zatrzymać się na chwilę, rozważyć jej słowa i jeszcze nie tylko zacytować, ale całym sercem pragnąc uwierzyć, że:

„znowu się narodzisz
  jak kiedyś
  dzisiaj
  znowu się narodzisz
  mały a wielki
  Bóg
  zdany na nasze słabe
  wierzę
  ufam
  kocham”


  Życzę wszystkim nam radosnych i błogosławionych Świąt – czasu dzielenia się radością i miłością.

  Szczęść Boże
  S. Ewa Pollus

12 GRU 2022

"Matusia"

Autor: S. Ewa Pollus

  1 grudnia 2022 r. w 80. rocznicę powołania Rady Pomocy Żydom, przy Delegaturze Rządu RP na Kraj „Żegota”, w kinie Atlantic w Warszawie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Matusia”.

  „Matusia” to film Instytutu Pamięci Narodowej – niezwykła opowieść o Sprawiedliwej: Matce Matyldzie Getter czyli tytułowej Matusi, która – jak już kiedyś wspominałam – mówiła: „Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić.” Matka Matylda, to Przełożona Prowincji Warszawskiej – inicjatorka i główna koordynatorka akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice naszego Zgromadzenia. To ona zobowiązała się przyjąć każde dziecko osób aresztowanych lub znajdujących się w potrzebie. Swoim wychowankom zapewniała odpowiednie warunki materialne, dbała o ich kształcenie, o stworzenie im spokojnej, rodzinnej atmosfery. W sieci sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie, udało jej się uratować ponad 500 dzieci, a także około 250 dorosłych. Starania ocalonych przez nią Żydów sprawiły, że Instytut Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem pośmiertnie nadał jej tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Siostra Matylda Getter wspierała też ludność cywilną podczas Powstania Warszawskiego, współpracowała z konspiratorami z Polskiego Państwa Podziemnego i prowadziła akcje niesienia pomocy osobom aresztowanym przez Niemców.

  Dziękujemy dziś Dobremu Bogu za tę niezwykłą osobę, a Instytutowi Pamięci Narodowej za przybliżenie jej postaci poprzez ten film naszym rodakom i nie tylko, a zwłaszcza za ocalenie od zapomnienia wspaniałego dzieła bohaterskiej niezwykle Zakonnicy.

  Szczęść Boże
  S. Ewa Pollus

  • 1
Strona 1 / 1

  • Odwiedź nas lub napisz do nas: