„Za furtą klasztorną”

22 Lis 2015

„Za furtą klasztorną”. Wystawa prac S. Anieli Czapczyk.

Autor: S. Aleksandra Łojewska

W niedzielę 22 listopada miałyśmy okazję uczestniczyć w otwarciu wystawy grafiki S. Anieli Czapczyk w Gorzowie Wielkopolskim. Wystawa zatytułowana „Za furtą klasztorną” odbyła się w sali katechetycznej przy Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim. Posługują tu Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, a wśród nich S. Aniela Czapczyk - autorka prac. Spotkanie skierowane do Sióstr, kapłanów parafii, najbliższych współpracowników oraz do dzieci i młodzieży miało charakter kameralny. Na wystawę przybyła zatem Matka Prowincjalna Grażyna Orłowska wraz z S. Anną Fąfarą oraz delegowane przez Matkę Generalną S. Aleksandra Łojewska i S. Katarzyna Piątkowska z Wielenia. Obecni byli również kapłani pracujący w parafii z Księdzem Proboszczem na czele, przyjaciele S. Anieli, nauczyciele ze szkoły, w której posługuje oraz dzieci, które uczy. Wystawa rozpoczęła się o godzinie 17:00. Słowo powitania skierowała do wszystkich Przełożona Małgorzata Pasztetnik. Następnie Matka Prowincjalna, podzieliła się radością z uczestnictwa w odkrywaniu talentu S. Anieli, z którą spotkała się przed laty we Włocławku. W dalszej części o głos została poproszona Pani Klara - plastyczka, która od czterech lat pomaga S. Anieli w rozwijaniu talentu i wspiera ją w podejmowanych wysiłkach. W swoim przemówieniu Pani Klara wspominała dobrą, twórczą współpracę z Siostrą i pochwaliła talent swojej podopiecznej. Na koniec przemówiła sama autorka prac, dzieląc się trudem odkrywania i rozwijania zdolności plastycznych, a jednocześnie radością odkrycia, że to też dar, który może służyć szerzeniu chwały Bożej. Wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy wspierali ją w tym wysiłku oraz tym, którzy przybyli, by obejrzeć wystawę i dzielić z nią radość tego wydarzenia. Na zakończenie autorka zaprosiła wszystkich zgromadzonych do obejrzenia wystawionych prac. Zachęciła również do skorzystania z przygotowanego dla wszystkich słodkiego poczęstunku.

Prace S. Anieli to przede wszystkim grafika w ołówku. Obrazy zostały umieszczone na sztalugach tak, aby wygodnie można je było obejrzeć obchodząc salę dookoła. Wśród tematów prac dominowała martwa natura, ale pojawiały się również prace o innej tematyce np. portret Matki Bożej, czy niezwykle misternie wykonany fragment witraża kościelnego. Trzeba przyznać, że S. Aniela rzeczywiście otrzymała wielki talent od Pana Boga. Jej prace budziły podziw i zachwyt u wielu zwiedzających - pojawiały się nawet pytania o to, czy można prace zakupić. Cieszymy się, że nasza Współsiostra może podzielić się tak pięknym talentem z innymi, że miała odwagę go odkryć, a potem z łaską Bożą rozwijać.

Oficjalne spotkanie trwało godzinę i przebiegało w serdecznej, rodzinnej atmosferze. Prace z myślą o przyszłych zwiedzających, pozostały na miejscu. Będą je mogli obejrzeć w najbliższym czasie parafianie oraz wszyscy ci, którzy pragną obcować z pięknem.

Po obejrzeniu wystawy Siostra Przełożona zaprosiła Matkę Prowincjalną oraz wszystkie przybyłe siostry na uroczystą kolację do domu Sióstr, gdzie można było podzielić się wrażeniami z tak pięknego spotkania i uczestniczyć w radości z talentu S. Anieli.

Galeria fotografii

  • Odwiedź nas lub napisz do nas:

W Wieleniu nad Notecią został założony Dom Opieki dla starców pod nazwą Zakładu św. Józefa. Dom ten, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, rozpoczął swoją działalność w 1933 roku. Od kwietnia 1933 roku siostry Rodziny Maryi rozpoczęły pracę na tym terenie.

Nasza Galeria

/ /