Zamieszkał w Świątyni Opatrzności Bożej ...

17 Wrz 2015

Zamieszkał w Świątyni Opatrzności Bożej ...

Autor: Maria Kierstan/Krzysztof Drab

Wczesnym rankiem 17 września 2015 roku grupa Sióstr naszego Zgromadzenia oraz kilkoro Mieszkańców i pracowników Domu, wyruszyli w pielgrzymce do Świątyni Opatrzności Bożej, aby uczestniczyć w niezwykle wzniosłej uroczystości. W 120 rocznicę śmierci św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek RM do Panteonu Wielkich Polaków miały zostać wprowadzone jego relikwie.

Podróż nie należała do krótkich, zatem był czas i na wspólne modlitwy pod przewodnictwem Siostry Przełożonej i był czas na zadumę i skupienie. O godzinie 11 dotarliśmy do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie bardzo serdecznie powitała nas Matka Generalna Janina Kierstan.

Wielu z nas pierwszy raz dostąpiło zaszczytu przybycia tu, więc emocje i wzruszenia przeplatały się z radością spowodowaną faktem przebywania w tak ważnym dla każdego Polaka miejscu.

Liturgię poprzedziła prelekcja S. dr Teresy Antonietty Frącek pt. „Pod wodzą Opatrzności Bożej” oraz koncert pieśni religijnych w wykonaniu Pani Eleni.

Na początku liturgii został odczytany okolicznościowy list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił w nim fakt zbiegu dat - 17 września - dzień liturgicznego wspomnienia św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, oraz 76 rocznica agresji sowieckiej na Polskę.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Kardynał Kazimierz Nycz. Nawiązując do Ewangelii o Dobrym Pasterzu Metropolita Warszawski wyjaśnił, że każdy, niezależnie od tego, czy jest księdzem, zakonnikiem, rodzicem czy nauczycielem, powinien być ewangelicznym dobrym pasterzem - dobry pasterz daje życie. Św. Zygmunt Szczęsny Feliński, choć rządził w stolicy niecałe 1,5 roku okazał się pasterzem dobrym - mówił Kardynał Nycz.

Przypominając życiorys Świętego Arcybiskupa Kardynał zwrócił uwagę na fakt, iż początki jego obecności w stolicy nie były łatwe. Jako "przybysz ze Wschodu” - profesor i ojciec duchowny alumnów Akademii Duchownej w Petersburgu został w Warszawie chłodno przyjęty. Czas jego rządów przypadł na okres przygotowania i wybuchu Powstania Styczniowego. Jako dobry pasterz, choć początkowo sceptyczny, obawiający się niepotrzebnego rozlewu krwi, ostatecznie stanął po stronie powstańców. Upominał się o nich, pisząc min. listy do cara. Za bezkompromisową postawę wobec zaborcy został wywieziony na 21 lat na Syberię i nawet po odbyciu zsyłki zakazano mu powrotu do Warszawy. Mimo to pozostał duchowym pasterzem Polaków.

Metropolita Warszawski, odnosząc się do słów proroka Izajasza nawiązał do obecnej sytuacji w Europie. - "Posłał nas Bóg, aby ubogim nieść dobrą nowinę" - to wezwanie trzeba przyjąć, aby iść i widzieć ubogich i potrzebujących i nieść im Chrystusa. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, kiedy próbujemy dyskutować o potrzebujących, segregując ich według religii, pochodzenia, a wszystko to w celu stworzenia sobie bezpiecznej wymówki. Niesienie dobrej nowiny wszystkim, niezależnie od tego kim są, jest wielką próbą dla chrześcijaństwa w Europie i naszej miłości bliźniego.

W Świętym Zygmuncie Felińskim i Jego dziełach które uwiarygodniają głoszoną Ewangelię poprzez posługę miłości chcemy mieć orędownika który będzie się wstawiał we wszystkich sprawach dotyczących Ojczyzny - mówił Metropolita.

Na zakończenie homilii, Kardynał Nycz życzył wszystkim zebranym, by tam gdzie posługują i pracują, byli znakiem Ewangelii Miłości Miłosiernej. Tej Ewangelii nie da się podzielić na kawałki - oddzielnie głosząc Słowo, oddzielnie posługując miłością - powiedział.

Po zakończeniu Mszy Św. relikwie zostały umieszczone obok innych Wielkich Polaków - Św. Jana Pawła II, Św. Andrzeja Boboli, Bł. Stanisława Papczyńskiego, Bł. Edmunda Bojanowskiego, Bł. Jerzego Popiełuszki.

Kiedy już wyszliśmy ze świątyni nieoczekiwanie podszedł do nas Kardynał Nycz. Z uśmiechem i zainteresowaniem przywitał się z naszymi Siostrami i pozostałymi uczestnikami pielgrzymki oraz poświęcił chwilę na rozmowę z nami.

Po tym radosnym spotkaniu udaliśmy się na agape. W czasach pierwszych chrześcijan był to wspólny posiłek, mający na celu stworzenie jedności poprzez okazywanie radości z daru przyjętego Sakramentu. Spotkanie uświetniły występy artystyczne Sióstr Juniorystek oraz dzieci i seniorów, z którymi pracują nasze Siostry na terenie całego kraju. Wśród przybyłych gości był Pan Burmistrz Szamotuł oraz Dyrektor szamotulskiego MOPS-u, którzy na ręce Matki Generalnej Janiny Kierstan złożyli listy gratulacyjne.

Umocnieni w wierze i poczuciu wspólnoty oraz ufający Opatrzności Bożej, w radosnych nastrojach w późnych godzinach wieczornych szczęśliwie powróciliśmy do domu.

Galeria fotografii

  • Odwiedź nas lub napisz do nas:

W Wieleniu nad Notecią został założony Dom Opieki dla starców pod nazwą Zakładu św. Józefa. Dom ten, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, rozpoczął swoją działalność w 1933 roku. Od kwietnia 1933 roku siostry Rodziny Maryi rozpoczęły pracę na tym terenie.

Nasza Galeria

/ /